ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΠΑΝΤΕΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

5 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  Tzousi Δευ Μαρ 21, 2011 5:24 pm

Έψαξα ρε παιδιά στο φόρουμ και δεν βρήκα κάτι..είμαι 5ο έτος και σκεφτόμουν να κάνω πρακτική στον εγκληματολογικό τομέα για την εμπειρία.Είναι ακόμα μη επιδοτούμενη η πρακτική? Ξέρει κάποιος να με διαφωτίσει ή πρεπει να πάω στους ενοχλητικούς τύπους της γραμματείας? Έχει κάνει κάποιος πρακτική για να μου πει 2-3 πράγματα από την εμπειρία του?
Tzousi
Tzousi

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Εξάμηνο : Επί πτυχίω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  worm Τρι Μαρ 22, 2011 11:44 am

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
edw koita3es?de leei k tpt alla mporei na s lysei kamia aporia gt k egw exw apories sxetika..einai ypoxrewtiki h praktiki?k tin exei san epilogi st 2 ypoti8etai teleytaia e3amina.k an 8eloume na kanoume ti ginetai meta pame k vriskoume ton ypey8yno ka8igiti??

worm

Αριθμός μηνυμάτων : 86
Ημερομηνία εγγραφής : 10/03/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty απάντηση αποριών...

Δημοσίευση  rita Τετ Μαρ 23, 2011 2:58 pm

Λοιπόν.... η πρακτική δεν είναι υποχρεωτική, είναι προαιρετική και ισοδυναμεί με ένα μάθημα επιλογής απλά έχει 5 Διδακτικές Μονάδες αντί για 3 (αλλά αυτό δεν σημαίνει κ τίποτα). Είναι επιδοτούμενη από τη Πάντειο με 930 ευρώ περίπου από τα οποία αφαιρείται το ποσό που πρόκειται να καλύψει την ασφαλιστική εισφορά στο ΙΚΑ (μόνο για εργατικό ατύχημα, όχι ένσημα), οπότε καθαρά κάπου στα 800-850 ευρώ. Είναι 3μηνη και ανάλογα με τον τομέα του τμήματος κοινωνιολογίας που θα επιλέξεις, πας και σε συγκεκριμένους φορείς π.χ. ΕΚΚΕ, Δικαστήρια ανηλίκων, κέντρα απεξάρτησης, Σχολείο δεύτερης ευκαιρείας κτλ.. Ο τομέας δεν είναι κάτι που αφορά στο πτυχίο, δεν είναι τυπικό δηλαδή, απλά συγκεκριμένα μαθήματα ανήκουν σε συγκεκριμένο τομέα. Διαλέγεις τον τομέα που έχεις περάσει τα πιο πολλά μαθήματα που έχει (δεν τα βάζουν όλα, κάποια 4-5 ενδεικτικά) κ έπειτα επιλέγεις κατά σειρά προτίμησης τους φορείς που έχει. Σε κάποιους φορείς μαθαίνεις 2-3 πραματάκια, σε άλλους κάνεις κάτι αρκετά καλό αναφορικά με την κοινωνική του προσφορά, σε άλλους πάλι δεν κάνεις τίποτα κ απλά είσαι "το παιδί για όλες τις δουλειές". Το site της πρακτικής θα σε κατατοπίσει κάπως, αλλά βρές καλύτερα την Λυδάκη που είναι η υπεύθυνη της Πρακτικής Άσκησης. Για αυτό το εξάμηνο δεν υπάρχουν άλλεσ συμμετοχές, έχει ήδη αρχίσει το πρόγραμμα, οπότε σας τα λέω αυτά άν ενδιαφέρεστε για το χειμερινό... Από Οκτώβρη δηλαδή.... Ελπίζω να βοήθησα! Wink
rita
rita

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  amylee Τετ Μαρ 23, 2011 4:15 pm

Παιδιά επειδή και εγώ έχω απορίες, όποιος ξέρει ας μας διαφωτίσει λίγο Very Happy

1. Μπορούμε από το τρίτο έτος να κάνουμε πρακτική;

2. Τους τομείς πότε τους διαλέγουμε; (Και ποιοι είναι βασικά οι τομείς γιατί δεν μας έχει ενημερώσει και κανένας.; Razz )

3. 800€ το μήνα ή γενικά; (άμα είναι το δεύτερο μιλάμε για ψίχουλα...)

4. Μετράνε στο βιογραφικό;


Αυτά για αρχή έχω και άλλες Wink
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty πρακτική..

Δημοσίευση  rita Πεμ Μαρ 24, 2011 9:47 am

Από το 4ο έτος μπορείς να την κάνεις. 800 υρώ γενικά και τα παίρνεις όλα μαζί στο τέλος της.
Οι τομείς: Α) Γενική κοινωνιολογία- μαθήματα: ποσοτική έρευνα, ποιοτική έρευνα, λαογραφία, Β) Εγκληματολογία- μαθήματα: εγκληματολογικές προσεγγίσεις του Π.Δ., εγκληματολογικές θεωρίες κτλ Γ)Νεοελληνικής κοινωνίας- μαθήματα: πολιτικές της υγιείας, κοινωνική πολιτική, ευρωπ.κοινων.πολιτική, Δ) Κοινωνικής μορφολογίας- μαθήματα: κοινωνιολογία εκπαίδευσης 1,2, κοινωνικές ανισότητες 1,2,.
Στο βιογραφικό έχει μια αξία, άν σκεφτείς ότι από το να είναι κενό το πεδίο της εργασιακής σου εμπειρίας που ναι σχετικό με το αντικείμενο σπουδών σου, είναι καλύτερη μια 3μηνη προυπηρεσία . Ουσιαστικά πρακτική δεν επιλέγεις ούτε για τα λεφτά (αφού το ποσό είναι ουσιαστικά συμβολικό και είναι λάθος αυτό), ούτε για το "κύρος" στο βιογραφικό (αφού είναι 3μηνη) , αλλά γιατί σε φορείς που είναι κάπως αξιόλογοι, μαθαίνεις 5 πράματα και καταλαβαίνεις αν θές όντως να ασχολήθείς με την κοινωνιολογία.
rita
rita

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 24, 2011 1:57 pm

Οκ κατανοητά όλα, ευχαριστώ πολύ.
Για τα χρήματα ρώτησα γιατί ήδη εργάζομαι, και λογικά θα πρέπει ή να παραιτηθώ ή να πάρω κάποιου είδους άδεια(!) για να κάνω την πρακτική που θέλω, οπότε δεν θα πληρώνομαι κι όλας. Τέλος πάντων λίγο το κακό Very Happy
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  rita Παρ Μαρ 25, 2011 11:58 am

Ναι ρε καταλαβαίνω, εγώ δεν έχω δουλειά εδώ και μήνες, οπότε μπορούσα να κάνω πρακτική. Παράλληλα ψάχνω και δουλειά (ημιαπασχόληση γιατί αλλιώς δεν βγαίνει) για το απόγευμα. Η πρακτική είναι 4 ώρες την ημέρα Δευ-Παρασ ή μπορείς να το κάνεις 5ωρο 4 μέρες τη βδομάδα. Κάποιοι φορείς είναι πρωινά, κάποιοι απόγευμα, αλλά οι περισσότεροι είναι πρωί. Wink
rita
rita

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  amylee Παρ Μαρ 25, 2011 1:33 pm

rita έγραψε:Ναι ρε καταλαβαίνω, εγώ δεν έχω δουλειά εδώ και μήνες, οπότε μπορούσα να κάνω πρακτική. Παράλληλα ψάχνω και δουλειά (ημιαπασχόληση γιατί αλλιώς δεν βγαίνει) για το απόγευμα. Η πρακτική είναι 4 ώρες την ημέρα Δευ-Παρασ ή μπορείς να το κάνεις 5ωρο 4 μέρες τη βδομάδα. Κάποιοι φορείς είναι πρωινά, κάποιοι απόγευμα, αλλά οι περισσότεροι είναι πρωί. Wink

Ok, ευχαριστώ πολύ Very Happy Razz
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  Tzousi Δευ Μαρ 28, 2011 2:24 pm

κι εγώ σε ευχαριστώ πάρα πολύ!με διαφώτισες!το καινούριο εξάμηνο θα πάρω σίγουρα! Smile
Tzousi
Tzousi

Αριθμός μηνυμάτων : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2011
Εξάμηνο : Επί πτυχίω

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  xristinaki Κυρ Απρ 10, 2011 9:47 am

καλησπερα!να κανω κ εγω μια ερωτηση;για να παρουμε συγκεκριμενο τομεα για πρακτικη εχει σημασια ο βαθμος που θα εχουμε περασει τα συγκεκριμενα μαθηματα; με ενδιαφερει για του χρονου! ευχαριστω .. Very Happy

xristinaki

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  rita Κυρ Απρ 10, 2011 5:31 pm

εξαρτάται από τη δήλωση συμμετοχής σε ένα φορέα. Άν έχουν επιλέξει πολλοί έναν φορέα τότε θα πάρουν αυτούς με το καλύτερο βαθμό επί του συνόλου των μαθημάτων που απαιτεί ο Τομέας. Γενικά, όμως , οι περισσότεροι καταφέρνουν τη πρώτη τους επιλογή, γιατί είναι αρκετοί οι φορείς για τον αριθμό των φοιτητών που δηλώνουν για πρακτική. Smile
rita
rita

Αριθμός μηνυμάτων : 63
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ Empty Απ: ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

Δημοσίευση  xristinaki Κυρ Απρ 10, 2011 6:48 pm

σε ευχαριστω πολυ ριτα!!ειμαι 4ο ετος κ το σκεφτομαι πολυ για του χρονου απλα θελω να ξερω τι γινεται πριν ξεκινησω...!!να'σαι καλα!!! Very Happy Very Happy

xristinaki

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 09/04/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης