ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΠΑΝΤΕΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

+8
clae
Madeleine
dnc
A.
aggeliki
flou
Lymel
amylee
12 απαντήσεις

Σελίδα 1 από 5 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Ποια επιστολή θα στείλουμε;

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Vote_lcap64%Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Vote_rcap 64% 
[ 7 ]
Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Vote_lcap36%Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Vote_rcap 36% 
[ 4 ]
 
Σύνολο Ψήφων : 11
 
 
Η Ψηφοφορί έκλεισε

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Τετ Μαρ 30, 2011 8:05 pm

Λοιπόν παιδιά επειδή η κατάσταση με τα αποτελέσματα είναι αφόρητη και πράγματα που για άλλα ΑΕΙ και ΤΕΙ είναι αυτονόητα για εμάς ακόμα είναι στην 'σφαίρα της φαντασίας', αποφασίσαμε να διαμαρτυρηθούμε ομαδικά στην πρυτανεία, με ένα email που θα εκφράζει την αγανάκτησή μας κάθε φορά με τα αποτελέσματα και όχι μόνο.

Παραθέτω την ανάρτηση του μέλους dnc, που στάθηκε και η αφορμή για την απόφαση αυτή.

O καημένος ο οικονόμου έχει παραδώσει βαθμολογίες εδώ και δυο εβδομάδες,
και απάρεντλυ τα αποτελέσματα τα έχουν πάρει τα σιχαμερά τετράποδα των
παρατάξεων, και ξέχασαν να μας κάνουν τη χάρη να τα γυρίσουν πίσω τα
ζώα.
Ρε δε μπορείς να φανταστείς τί νεύρα έχω με το θέμα αυτό. Πήγα
πάλι σήμερα να δω αν έχουν βγει τα αποτελέσματα γιατί νόμιζα πως τα
καθυστερεί η γραμματεία... και βρήκα ένα αμέριμνο του 3ου εξαμήνου και
με πληροφόρησε ανέμελα πως "αααα εμένα με πήραν από τη ΔΑΠ τηλ. και μου
το είπαν οτι πήρα 8, εδώ και δέκα μέρες, αλλά ήθελα να το δω και με τα
μάτια μου..."
Έχω ξεμείνει πια από βρισιές για αυτά τα
γκρριθγφ^$&*&()*&^$@! που αργκ&^$$&*χ (ας
αυτολογοκριθώ.) δε ξέρω απο πού να αρχίσω και που να τελειώσω, έχω
αηδιάσει.
Χελόου;;;; ΆΛΛΟΙ ΠΕΡΙΜΈΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΑΝ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΠΤΥΧΙΟ Η
ΟΧΙ και τους μένει ένα μάθημα, και άλλος παίρνει με την ανεσάρα του τα
αποτελέσματα
όλων να ενημερώσει τα καημένα που ψάρεψε για να γραφτούν στην παράταξη- και όλοι εμείς να πάμε να πνιγούμε! Ουφ. Αυτά.



Να τονίσω, πως ο σκοπός αυτός δεν έχει στόχο να στηρίξει καμία παράταξη, ίσα ίσα που εγώ προσωπικά νιώθω και απέχθεια για αυτές, μιας και το συγκεκριμένο φόρουμ έχει δημιουργηθεί όχι μόνο για την ανυπαρξία του επίσημου φόρουμ που κάποτε υπήρχε, αλλά και για να μην έχει κανένας ανάγκη τις παρατάξεις.

Υπενθυμίζεται πως το θέμα του email διαμαρτυρίας θα έχει αποκλειστικά θέμα "την αργοπορία των αποτελεσμάτων της εξεταστικής", δεν θα επεκταθούμε σε θέματα γραμματείας, σημειώσεων κτλ.

Ζητώ την βοήθειά σας συνάδελφοι να γράψουμε μαζί την επιστολή, για να μας εκφράζει όλους, καλύτερα από πολλά άτομα παρά από ένα μόνο. Περιμένω ιδέες.

Η κατηγορία αυτή επειδή αφορά όλους τους φοιτητές και όχι μόνο τα μέλη αυτής εδώ της κοινότητας είναι ανοιχτή σε ιδέες και από φοιτητές που δεν έχουν κάνει εγγραφή, για αυτό και θα την δημοσιοποιήσω αρχικά στο facebook και μετά ίσως (ανάλογα με την απάντηση) και σε διάφορα ειδησεογραφικά blogs και sites. Την απάντηση εννοείται πως θα την δημοσιεύσω, εδώ...Εξάλλου scripta manent




Έχει επεξεργασθεί από τον/την amylee στις Παρ Απρ 01, 2011 11:13 pm, 1 φορά
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  Lymel Τετ Μαρ 30, 2011 8:38 pm

Agaphtoi sunadelfoi katarxas sugxarhthtria gia thn prwtoboulia sas.Tha hthela na sunfwnhsw kai me esas kai me ton xrhsth dnc .Den einai dunaton afenos na mathainoume ta apotelesmata mas ap tis paratakseis (oi opoies ta exoun bouthksei authaireta fusika ap thn grammateia) kai afeterou na kanoun oi kathhghtes ena mhna kai gia na ta bgaloun.Wstoso egw tha hthela na thiksw kai allo ena zhthma...einai dunaton se mia panepisthmiakh sxolh kai poso mallon otan auth brisketai sthn Athhna ta apotelesmata na einai petamena eksw ap thn grammateia kai anamesa sta skismena xartia na psaxnei o kathenas gia to onoma tou???Se osous to exw anaferei (apo alles panepisthmiakes h' texnikes sxoles) to exoun brei akrws tragiko,mias kai stis dikes tous oi anarthseis twn apotelesmatwn (kai oxi mono) ginetai se ksexwristous pinakes anakoinwsewn me tzami kai kleidaria gia na mhn mporei kaneis na tis parei h' na tis skisei.ANTHRWPINA.Mhpws tha prepei na ginei kati kai gi auto?!?!

Euxaristoume gia thn enhmerwsh..
Lymel
Lymel

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2010
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Τετ Μαρ 30, 2011 8:45 pm

Αγαπητή Lymel, θα τεθεί και αυτό στην επιστολή, μακάρι να βγάλουμε κάποια άκρη γιατί πραγματικά η κατάσταση είναι αφόρητη.
Οι περισσότεροι από εμάς, δουλεύουμε πράγμα που απ'ότι φαίνεται δεν το λαμβάνουν υποψιν τους σοβαρά, πως θα δικαιολογήσουμε τις άδειες; Σε τέτοιους καιρούς δεν είναι δυνατόν να έχουμε μία δουλεία και να μην πηγαίνουμε επειδή κάποιοι είναι ανεύθυνοι!
Χαίρομαι γιατί όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο, όπως είπα το κυρίαρχο θέμα θα είναι αυτό που μας 'καίει', η καθυστέρηση των "αποτελεσμάτων".

Όπως είπα την επιστολή αυτή θα την γράψουμε όλοι μαζί, αφενός γιατί είναι ομαδική και πρέπει να εμπεριέχει όλες τις απόψεις και αφετέρου γιατί δεν είμαι και 'δεινή ρήτωρ'.

Προς αποφυγήν παρεξηγήσεων, προσέξτε τι γράφετε, το λέω γενικά, μην μας έρθει καμία μήνυση και τρέχουμε και δεν φτάνουμε, στην επιστολή θα υπάρχει και το link απο εδώ.

Περιμένω απόψεις, σχετικά με το θέμα μας, αλλά και με την δομή της επιστολής... Smile
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  flou Τετ Μαρ 30, 2011 11:15 pm

Bravo re paidia!
Sumfwnw apoluta. Gt kapoioi n exoun t proson n ma8ainoun t apotelesmata me 1 tilefwno kai kapoioi alloi na perimenoun? Gt na prepei n eisai melos se kapoia parataksi gia na exeis eidiki prosvasi kai eksupiretiseis pou einai armodioi k upoxrewmenoi na sou tis prosferoun alloi? Einai dunaton na se rwtane pws t piges st eksetastiki meta ap 1 mina k na les ''fantazomai..''? Egw bare8ika k kapoia stigmi epapse n me endiaferei t pws t piga.

gamati idea!kapoios prepei pou k pou n energei!! cheers cheers cheers
flou
flou

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  aggeliki Τετ Μαρ 30, 2011 11:57 pm

Πολύ καλή η ιδέα σας. Συμφωνώ απόλυτα με τα παράπονα που προαναφέρθηκαν και θα ήθελα να προσθέσω το γεγονός του ότι μολονότι υπάρχει σύστημα ηλεκτρονικής πληροφόρησης για τα αποτελέσματα-αναφέρομαι φυσικά στον Στάθη που όλο ψάχνει- δεν το ενημερώνουν, παρά πολύ καιρό μετά την δημοσίευση των αποτελεσμάτων στην γραμματεία...Δεδομένου λοιπόν του ότι αυτά συνήθως χάνονται, κλέπτονται ή αλλοιώνονται, η πληροφόρηση για τις επιδόσεις μεγάλης μερίδας των φοιτητών γίνεται συχνά με μεγάλη καθυστέρηση και με ανορθόδοξους τρόπους.Επιπλέον, στο σύστημα διαδικτυακής πληροφόρησης, τα μαθήματα αναγράφονται με τους κωδικούς τους και όχι και με τους τίτλους τους, πράγμα που δυσχεραίνει ακόμα περισσότερο την κατάσταση. Είναι κρίμα να υπάρχει δυνατότητα για άμεση πληροφόρηση και τελικά τα αποτελέσματα που βρίσκει ο Στάθης (όταν τελικά τα βρει) να χρησιμεύουν τόσο όσο μία -εκ των υστέρων-ανάλυση φοιτητικής κατάστασης που μπορείς να πάρεις όποτε θελήσεις και από το Κ.Ε.Φ.!!!
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  A. Πεμ Μαρ 31, 2011 9:20 am

Μέσα!!
Για όλους τους λόγους που αναφέρατε και ακόμα τόσους!
Όχι ότι ο πρύτανης θα συγκινηθεί ιδιαίτερα αλλά και μόνο ότι θα κάνουμε κάτι , προκειμένου να μη μας χτυπήσει κανεις αργότερα το ότι "απλά κάτσαμε πίσω από ένα πληκτρολόγιο" είναι τεράστιο ζήτημα!
Ας το οργανώσουμε. Very Happy
A.
A.

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 1:07 pm

Ωραία λοιπόν, το email να έχει μορφή επιστολής με όλα τα σχετικά ή να μπαίνει κατευθείαν στο 'ψητό'; Πως θα το κάνουμε, περιμένω γνώμες... Laughing
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  aggeliki Πεμ Μαρ 31, 2011 1:15 pm

κατά την γνώμη μου θα πρέπει να έχει την μορφή επιστολής γιατί η επισημότητα μπορεί να
είναι ένα plus στο να μας πάρουν πιο σοβαρά...

Σχετικά με την δομή του πιστεύω θα πρέπει να είναι:
1. Ο λόγος που στέλνουμε την επιστολή, δλδ το υπάρχον πρόβλημα σε όλο του το εύρος
2. Προτάσεις επίλυσης του όπως λ.χ. η ανάρτηση των αποτελεσμάτων σε ξεχωριστούς πίνακες προφυλαγμένους με γυαλί κλπ.

Σχετικά με τη μορφή του, από ότι είδα χθες, δεν υπάρχει πρότυπη επιστολή παραπόνων στο Office, αλλά υπάρχουν πολλές πρότυπες επιστολές οπότε μπορούμε να βρούμε από εκεί το format της επιστολής.

κάπως έτσι...
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  dnc Πεμ Μαρ 31, 2011 1:31 pm

Παίδες!
Πήγα σήμερα στη γραμματεία, μου είπαν "τα 'χουμε τυπώσει 10 φορές και όλο τα παίρνουν, και για 'μας είναι πονοκέφαλος αυτό το θέμα κλπ κλπ" και όταν ρώτησα πού μπορώ να διαμαρτυρηθώ μου είπαν οτι μπορώ και να στείλω μέηλ στη διεύθυνση της γραμματείας και όντως θα φτάσει στην προισταμένη (ισχύει, στα μέηλ που έχω στείλει με απορίες απαντουν εντός 24ωρου).

Κατα τύχη πέτυχα σε ένα διάδρομο το Λύτρα (καθηγητης κοινωνιολογιας, τεως προεδρος του τμηματος και νυν αντιπρυτανης- κοινωνιολογοι ολέ! χαχα) και δεν μπόρεσα να αντισταθώ, πήγα και του γκρίνιαξα... εεε εννοοώ του έθεσα το θέμα. Μου είπε πως είναι σοβαρό και θα το λάβει υπ' όψιν του. Του επεσήμανα επίσης οτι είναι και για εμάς σοβαρό και σκοπεύουμε να του το θέσουμε και εγγράφως (και επωνύμως, μην ξεχνιόμαστε!)

Οπότε προτείνω μια ωραία επιστολή με κοινοποίηση στην προισταμένη της γραμματείας , στον πρόεδρο του τμήματος, και στον Πρύτανη.

Για το περιεχόμενο συμφωνώ με ο,τι γράψατε απο πάνω. Γυάλυνες προθήκες, γρήγορη ανανέωση μητρώων στην ιστοσελίδα, και κάποιος να βάλει χέρι στα κομματόσκυλα, και θα είμαστε όλοι χαρούμενοι... Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την dnc στις Πεμ Μαρ 31, 2011 8:16 pm, 1 φορά
dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 1:47 pm

aggeliki έγραψε:κατά την γνώμη μου θα πρέπει να έχει την μορφή επιστολής γιατί η επισημότητα μπορεί να
είναι ένα plus στο να μας πάρουν πιο σοβαρά...

Σχετικά με την δομή του πιστεύω θα πρέπει να είναι:
1. Ο λόγος που στέλνουμε την επιστολή, δλδ το υπάρχον πρόβλημα σε όλο του το εύρος
2. Προτάσεις επίλυσης του όπως λ.χ. η ανάρτηση των αποτελεσμάτων σε ξεχωριστούς πίνακες προφυλαγμένους με γυαλί κλπ.

Σχετικά με τη μορφή του, από ότι είδα χθες, δεν υπάρχει πρότυπη επιστολή παραπόνων στο Office, αλλά υπάρχουν πολλές πρότυπες επιστολές οπότε μπορούμε να βρούμε από εκεί το format της επιστολής.

κάπως έτσι...

Αγγελική έχεις δίκιο και εγώ προς τα εκεί τείνω, αλλά θα είναι δύσκολη η συγγραφή της. Προτείνω ένα αρχικό σχήμα, περιμένω διορθώσεις και γνώμες γιατί όπως είπα δεν είμαι και καμία 'δεινή ρήτορ'.


Καταρχήν το email, προτείνω να το στείλουμε σε δύο λογαριασμούς. Ο ένας είναι στο rector@panteion.gr (φαντάζομαι είναι στο γραφείο του πρύτανη) και το άλλο στον πρόεδρο του τμήματος μας (το οποίο δεν το βρήκα No )
=================================================================

Αξιότιμε πρύτανη,

Με την παρούσα επιστολή θέλουμε να σας γνωστοποιήσουμε την δυσαρέσκειά μας, με την καθυστέρηση των αποτελεσμάτων της εξεταστικής (Χειμερινού εξαμήνου 2010-2011) για το τμήμα της Κοινωνιολογίας.

Συγκεκριμένα ενώ η εξεταστική έχει ολοκληρωθεί έναν μήνα, ακόμα αναμένουμε τα αποτελέσματα των μαθημάτων που δώσαμε. Γινόμαστε μάρτυρες αποτρόπαιων πράξεων που σε καμία περίπτωση δεν αρμόζουν σε Πανεπιστημιακό χώρο, τέτοια είναι η κλοπή αποτελεσμάτων από τις διάφορες παρατάξεις με σκοπό φυσικά την αναίσχυντη δημαγωγία. Τέτοιες πράξεις θα πρέπει να καταδικάζονται πόσο μάλλον από μία σχολή η οποία ασχολείται με τις κοινωνικές και πολιτικές παθογένειες της κοινωνίας.

Θέλουμε να τονίσουμε, πως δεν έχουμε ΔΥΣΤΥΧΩΣ την πολυτέλεια, να ερχόμαστε στην σχολή μας συχνά και αυτό γιατί πολλοί δουλεύουμε. Το Πανεπιστήμιο αυτό φαίνεται να μην το λαμβάνει υπόψιν, πράγμα που σημαίνει πως δεν μπορεί να προσαρμοστεί στα νέα κοινωνικά δεδομένα. Σε άλλα Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, η ηλεκτρονική βαθμολόγηση θεωρείται αυτονόητη διευκολύνοντας κατά πολύ τους εργαζόμενους φοιτητές. Η υπηρεσία της 'ηλεκτρονικής βαθμολόγησης' στην σχολή μας υπό-λειτουργεί, αργούν να να μπουν τα αποτελέσματα, μόλις την Δευτέρα ( 28/3/2011 ) προστέθηκαν τα μητρώα των φοιτητών που εισήχθησαν το 2010. Επιπροσθέτως η λειτουργία αυτή δεν καταγράφει τα μαθήματα με τον τίτλο, αλλά με τον κωδικό του εκάστοτε μαθήματος.

Τέλος θα ήθελα να σας επεξηγήσω, γιατί σε αυτή την επιστολή χρησιμοποιώ πρώτο πληθυντικό πρόσωπο...Ο λόγος είναι πως έχουμε αγανακτήσει κάποιοι φοιτητές με την σχολή μας που αγαπάμε, και αποφασίσαμε να ενεργήσουμε έστω και με αυτόν τον τρόπο (η συζήτηση για την επιστολή έχει γίνει δημοσία θέα στο παρακάτω link https://koinoniologoi.forumgreek.com/t345-topic , συνεπώς και η απάντηση σας θα δημοσιευτεί στο ίδιο νήμα, γιατί όπως είπα παραπάνω η επιστολή είναι ομαδική και όχι ατομική). Γνωρίζουμε πως σε πολλά πράγματα οι παρατάξεις είναι αυτές που καθορίζουν την πορεία και του Πανεπιστημίου αλλά και φοιτητών, αλλά θέλουμε να πιστεύουμε και να οραματιζόμαστε ένα καλύτερο πανεπιστήμιο.

Σας ευχαριστούμε για τον χρόνο σας.
Με εκτίμηση,

=================================================================

Περιμένω γνώμες παίδες, εγώ αυτό σκέφτηκα, διορθώσεις κτλ... Very Happy
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 2:01 pm

Σημείωση: Το email θα σταλεί από αυτό εδώ koinoniologoi@yahoo.gr , και όπως είπα η απάντηση θα δημοσιευτεί αυτούσια.

Το θέμα με τις παρατάξεις θα το τραβήξω όσο δεν πάει...Κάνουμε και ένα εμαιλ (όχι επιστολή, σιγά μην συντάξουμε επίσημο κείμενο για αυτά τα ανθρωπάρια) και να τους ξεφτυλίσουμε σε διάφορα blogs και sites όπως στο τρομακτικό κ.τλ;
Από χθες που διάβασα το μήνυμα του dnc μου έχει ανέβει το αίμα στο κεφάλι.
Ακούω να στείλουμε όλοι μαζί, ή ο καθένας ότι θέλει και να τους τα βγάλουμε στην φορά με την κωλοπαρατάξεις που έχουμε μπλέξει...

-----------------------------------------------
Δεν κατακρίνω συνάδελφους φοιτητές οι οποίοι παίρνουν σημειώσεις από παρατάξεις ο καθένας είναι υπεύθυνος του εαυτού του, κατακρίνω τις πρακτικές των παρατάξεων.
Περιμένω και εδώ απόψεις, αλλά προέχει η επιστολή μας...

Για την ονομαστική πλέον dnc το σκέφτομαι, μην στιγματιστούμε φοβάμαι, και είμαι λίγο επιφυλακτική.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  aggeliki Πεμ Μαρ 31, 2011 2:09 pm

Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλό και εύστοχο..
θα το επεξεργαστώ και θα στείλω διορθώσεις...
Το θέμα που μόλις σκέφτηκα είναι το εξής...
Το email που θα αποστείλουμε θα είναι συνολικά από τα μέλη του forum και άρα
ανυπόγραφο.. Εγώ σε τέτοιο email δεν θα απαντούσα....Άρα προκύπτει το θέμα να μπουν και υπογραφές...
Μπορεί να είμαι υπερβολική αλλά σκέφτομαι πώς θα έπρατα εγώ αν ήμουν από την άλλη πλευρά.
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 2:11 pm

Ως υπογραφές εννοείς ονομαστικά;
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  aggeliki Πεμ Μαρ 31, 2011 2:17 pm

Βέβαια.Και εδώ προκύπτει το ζήτημα της επωνυμίας...
Πρέπει το email να αποσταλεί είτε από ένα νομικό πρόσωπο, είτε επωνύμως από φυσικά πρόσωπα..Το forum αποτελεί νομικό πρόσωπο; Αν όχι θα πρέπει να μπουν ονόματα και υπογραφές.. Πιστεύω αν το στείλουμε σαν forum και δεν είμαστε νομικό πρόσωπο δεν θα μας απαντήσουν...
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 2:21 pm

aggeliki έγραψε:Βέβαια.Και εδώ προκύπτει το ζήτημα της επωνυμίας...
Πρέπει το email να αποσταλεί είτε από ένα νομικό πρόσωπο, είτε επωνύμως από φυσικά πρόσωπα..Το forum αποτελεί νομικό πρόσωπο; Αν όχι θα πρέπει να μπουν ονόματα και υπογραφές.. Πιστεύω αν το στείλουμε σαν forum και δεν είμαστε νομικό πρόσωπο δεν θα μας απαντήσουν...

Ωραία συμφωνώ, τότε πως θα το κάνουμε; Νομικό πρόσωπο το φόρουμ δεν είναι σε free host το έχω φτιάξει.
Τι προτείνεις εσύ;

1. Να στείλουμε ένα email που στο τέλος θα αναγράφονται τα στοιχεία μας (όνομα ,επώνυμο, ή μπορούμε και Α.Μ)
2. Ο καθένας ξεχωριστά;
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  aggeliki Πεμ Μαρ 31, 2011 2:33 pm

Πιστεύω το καλύτερο είναι να στείλουμε όλοι μαζί ένα email με ονοματεπώνυμα και Α.Μ. γιατί καλύπτουμε και το ενδεχόμενο που θα μπορούσε να υπάρξει, να μην εκφράζει η επιστολή μας όλα τα μέλη του Forum. Εφόσον λοιπόν θα είναι το email επώνυμο και συνεπώς από φυσικά πρόσωπα απεσταλμένο θα εκφράζει τις απόψεις των ατόμων που το αποστέλλουν. Το θέμα είναι να ενημερωθούν όλα τα μέλη του Forum με κάποιο τρόπο και μετά να ενημερώσουν αν το συγκεκριμένο θέμα τους εκφράζει όπως κι εμάς, για να υπάρχουν πολλά πρόσωπα στο email.
Πριν από όλα αυτά όμως, προτείνω να το στείλουμε ανώνυμα και να περιμένουμε 5 εργάσιμες μέρες για απάντηση. Αν δεν την πάρουμε, το στέλνουμε εκ νέου επώνυμα και βλέπουμε...
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 2:43 pm

aggeliki έγραψε:Πιστεύω το καλύτερο είναι να στείλουμε όλοι μαζί ένα email με ονοματεπώνυμα και Α.Μ. γιατί καλύπτουμε και το ενδεχόμενο που θα μπορούσε να υπάρξει, να μην εκφράζει η επιστολή μας όλα τα μέλη του Forum. Εφόσον λοιπόν θα είναι το email επώνυμο και συνεπώς από φυσικά πρόσωπα απεσταλμένο θα εκφράζει τις απόψεις των ατόμων που το αποστέλλουν. Το θέμα είναι να ενημερωθούν όλα τα μέλη του Forum με κάποιο τρόπο και μετά να ενημερώσουν αν το συγκεκριμένο θέμα τους εκφράζει όπως κι εμάς, για να υπάρχουν πολλά πρόσωπα στο email.
Πριν από όλα αυτά όμως, προτείνω να το στείλουμε ανώνυμα και να περιμένουμε 5 εργάσιμες μέρες για απάντηση. Αν δεν την πάρουμε, το στέλνουμε εκ νέου επώνυμα και βλέπουμε...

Εγώ είμαι μέσα, ωραία ιδέα, συγχαρητήρια.
Λοιπόν εγώ μπορώ να ενημερώσω όλα τα μέλη του φόρουμ, και το κάνω ευθύς αμέσως. Very Happy
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  aggeliki Πεμ Μαρ 31, 2011 3:11 pm

Άψογα. Οπότε περιμένουμε για συμμετοχές στο Θέμα αυτό. Σχετικά με το περιεχόμενο και την δομή του email, θα στείλω το αργότερο αύριο τις διορθώσεις, και βλέπουμε πως θα πάει... Είναι μια πολύ καλή πρωτοβουλία και πιστεύω θα έχει ανταπόκριση. Όσο για την πιθανότητα στιγματισμού, δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση και αυτό γιατί πολύ απλά το μόνο που κάνουμε είναι να ενημερώνουμε για ένα φαινόμενο που δυσχεραίνει την ομαλή λειτουργία του πανεπιστημίου.. Δεν είναι στόχος η προσβολή του οποιουδήποτε αλλά η ενημέρωση...
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 3:34 pm

Άψογα, ελπίζω να μαζευτούμε και άλλοι , όσο περισσότεροι τόσο το καλύτερο. Smile
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  flou Πεμ Μαρ 31, 2011 4:20 pm

katapliktiko!!! den mporw n skeftw kati kalutero..

nomizw oti den 8 eprepe n valoume onomata...prwta ap ola oxi gt kwlwnoume ala epd o stigmatismos einai pi8anos!
ystera oi poio polu p 8 t skeftoun etsi d 8 postaroun t apopseis tous k t 8ema einai na 8esoun oloi tis apopseis tous edw afou exeis dwsei t link st epistoli k etsi 8 tis diavasoun aytoi p prepei...
akoma afou exeis dwsei t link kai einai to site ''KOINWNIOLOGOI PANTEIOY'' nmz oti d xreiazetai n dwseis onm g n mas paroun svr..An de dwsoun simasia tote o epimenon nika!
Alla 8elw na pisteuw oti 8 dwsoun afou einai apoluta logika t epixeirimata k oi apaitiseis mas k epd kapoioi mporei na min exoun kan idea g t 8ema..
flou
flou

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  amylee Πεμ Μαρ 31, 2011 5:04 pm

flou έγραψε:katapliktiko!!! den mporw n skeftw kati kalutero..

nomizw oti den 8 eprepe n valoume onomata...prwta ap ola oxi gt kwlwnoume ala epd o stigmatismos einai pi8anos!
ystera oi poio polu p 8 t skeftoun etsi d 8 postaroun t apopseis tous k t 8ema einai na 8esoun oloi tis apopseis tous edw afou exeis dwsei t link st epistoli k etsi 8 tis diavasoun aytoi p prepei...
akoma afou exeis dwsei t link kai einai to site ''KOINWNIOLOGOI PANTEIOY'' nmz oti d xreiazetai n dwseis onm g n mas paroun svr..An de dwsoun simasia tote o epimenon nika!
Alla 8elw na pisteuw oti 8 dwsoun afou einai apoluta logika t epixeirimata k oi apaitiseis mas k epd kapoioi mporei na min exoun kan idea g t 8ema..

Η αγγελική είπε πρώτα να το στείλουμε ανώνυμα από εδώ δηλαδή, και μετά ΑΝ ΔΕΝ μας απαντήσουν επώνυμα.
Αν δεν μας απαντήσουν και εγώ έτσι βλέπω να καταλήγουμε αν και δεν θέλω και έχω κάθε επιφυλακτικότητα για τον στιγματισμό που ανέφερα παραπάνω.
Θεωρώ όμως οτι θα μας απαντήσουν, δεν μπορεί να μην μας πάρουν και στα σοβαρά.


amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  Lymel Πεμ Μαρ 31, 2011 5:27 pm

Paidia den nomizw oti prepei na baloume onomata..den kseroume poioi tha to doun kai ti sunepeies tha exei auto se emas..KAI TOUS BATHMOUS MAS!Den einai oloi oi kathhghtes adekastoi...
Lymel
Lymel

Αριθμός μηνυμάτων : 2
Ημερομηνία εγγραφής : 20/03/2010
Τόπος : Αθηνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  dnc Πεμ Μαρ 31, 2011 7:34 pm

ΔΥΣΤΥΧΩΣ μα ΔΥΣΤΥΧΩΣ κι εγω φοβαμαι ακριβως αυτο, το στιγματισμο. Αλλα και μονο το οτι το φοβαμαι ειναι σημαδι του ποσα πραγματα πανε στραβα.
Παιδια εγω τη τζιφρα μου θα τη βαλω- ουτως η αλλως και στον Λυτρα που πηγα πηγα με τα μουτρα μου, δεν κρυφτηκα- θα μου πειτε εισαι 3ο ετος, ξεμπερδευεις σιγα- σιγα Razz
Πάντως υπάρχουν 2 θέματα: πρωτον οσο περισσοτερα ονοματα τοσο πιο σοβαρη η καταγγελια, δευτερον οσο περισσοτερα τα ονοματα τοσο μμμ πως να το πω... λιγοτερο "στοχο" θα δινουν. Άν σώνει και ντε καποιος θελει να φακελωσει, δε θα φακελωσει 3, αλλα 33.
Τεσπα, ονοματαρα οποιος θελει ας δωσει, μολις τελειωσουμε το υπολοιπο, ΚΑΙ λινκ οπου μπορουν να φανουν οσοι δεν θελουν να δωσουν ονοματεπωνυμο.
Μπορουμε να το γραψουμε και αυτο. Δλδ να σημειωσουμε οτι φυσικα τα ονοματεπωνυμα ειναι καποιων μονο, πολλοι ασπαζονται τους προβληματισμους μας αλλα δισταζουν να φανουν επωνυμως οχι επειδη δεν εχουν το θαρρος της γνωμης τους, αλλα επειδη για ολους μας ειναι πολυ υπαρκτος και πραγματικος ο φοβος του στιγματισμου οποιων φερονται κατα του ενδοπανεπιστημιακου status quo.

Τωρα για την επιστολη:
Ειλικρινα δε μπορω να τα βαλω με καθηγητες που βλεπω οτι παραγουν εργο, οτι καθε μηνα μιλουν σε ημεριδες και δημοσιευουν αρθρα και ταυτοχρονα εχουν να διορθωσουν 200 γραπτα σε καθενα απο τα 3 μαθηματα που αναλαμβανουν ανα εξαμηνο, και να τους πω και οτι αργουν. Μνεία όμως για οσους βαριουνται, ναι.
Το προβλημα μας και αυτο στο οποιο θα στεκομουν εγω ειναι η μηχανογραφηση, το οτι αποτελεσματα δεν περνιουνται οχι εγκαιρως, αλλα ουτε καν 2-3 μηνες μετα το περας των εξετασεων, και το αθλιο, πρωτογονο φορματ των αποτελεσματων (ρε ο αδερφος μου στο πολυτεχνειο εχει και μεσο ορο του τμηματος και ποσοστα και τα παντα, τα βλεπω και φριττω με τα δικα μας!!). Και φυσικα τη χουντα των παραταξεων που δυσχεραινουν την ηδη κακη κατασταση.
dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Απ: Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής

Δημοσίευση  dnc Πεμ Μαρ 31, 2011 7:40 pm

amylee έγραψε:
flou έγραψε:katapliktiko!!! den mporw n skeftw kati kalutero..

nomizw oti den 8 eprepe n valoume onomata...prwta ap ola oxi gt kwlwnoume ala epd o stigmatismos einai pi8anos!
ystera oi poio polu p 8 t skeftoun etsi d 8 postaroun t apopseis tous k t 8ema einai na 8esoun oloi tis apopseis tous edw afou exeis dwsei t link st epistoli k etsi 8 tis diavasoun aytoi p prepei...
akoma afou exeis dwsei t link kai einai to site ''KOINWNIOLOGOI PANTEIOY'' nmz oti d xreiazetai n dwseis onm g n mas paroun svr..An de dwsoun simasia tote o epimenon nika!
Alla 8elw na pisteuw oti 8 dwsoun afou einai apoluta logika t epixeirimata k oi apaitiseis mas k epd kapoioi mporei na min exoun kan idea g t 8ema..

Η αγγελική είπε πρώτα να το στείλουμε ανώνυμα από εδώ δηλαδή, και μετά ΑΝ ΔΕΝ μας απαντήσουν επώνυμα.
Αν δεν μας απαντήσουν και εγώ έτσι βλέπω να καταλήγουμε αν και δεν θέλω και έχω κάθε επιφυλακτικότητα για τον στιγματισμό που ανέφερα παραπάνω.
Θεωρώ όμως οτι θα μας απαντήσουν, δεν μπορεί να μην μας πάρουν και στα σοβαρά.



Παιδια η αποψη μου ειναι να γραψουμε την επιστολη η με ονοματεπωνυμα η με υπογραφη "οι φοιτητες του τμημ. κοινωνιολογ." αλλα επιστολη! χειροπιαστα πραγματα. Με αριθμο πρωτοκολλου και τα παντα, ειναι απλο να γινει- και απο τη στιγμη που θα πρωτοκολληθει ειναι υποχρεωμενοι να μας στειλουν επισημη απαντηση.
Νταξ, η απαντηση μπορει να γραφει απλως "θαααα το διευθετησουμε", αλλα θα υπαρχει στο αρχειο φορεβααα
dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστολή διαμαρτυρίας για τα αποτελέσματα της εξεταστικής Empty Πώς σας φαίνεται αυτό;Με το ίδιο νόημα, διαφορετικά διατυπωμένο.

Δημοσίευση  aggeliki Πεμ Μαρ 31, 2011 7:48 pm

Αξιότιμε κύριε πρύτανη,

Στα πλαίσια της συνεργασίας φοιτητών και πρυτανείας θα θέλαμε να σας παραθέσουμε τους προβληματισμούς μας για τις αντιξοότητες που αντιμετωπίζουμε σε σχέση με την εύρυθμη λειτουργία της γραμματείας του τμήματος της Κοινωνιολογίας του Πανεπιστημίου μας.
Ενώ η εξεταστική έχει ολοκληρωθεί ένα μήνα, ακόμα αναμένουμε τα αποτελέσματα των μαθημάτων που δώσαμε. Είναι δυστυχώς συχνό φαινόμενο , τα έγγραφα στα οποία αναγράφονται τα προαναφερθέντα αποτελέσματα ενώ δημοσιεύονται εν είδη φέιγ βολάν να κλέπτονται , να αλλοιώνονται ή και να καταστρέφονται , με αποτέλεσμα να καθίσταται αδύνατη ,για μεγάλη μερίδα των φοιτητών, η πληροφόρηση σχετικά με τις επιδόσεις τους.
Δεδομένου ότι στο πανεπιστήμιο μας και συγκεκριμένα στο τμήμα της κοινωνιολογίας υπάρχει σύστημα ηλεκτρονικής πληροφόρησης για την βαθμολογία θα ήταν πρέπον να υπάρχει άμεση ενημέρωση του .
Δυστυχώς επειδή αυτό δεν συντρέχει οι εργαζόμενοι φοιτητές αναγκάζονται να αποκτήσουν πελατειακές σχέσεις με τους εκπροσώπους των πολιτικών παρατάξεων δημιουργώντας στην ουσία την βάση για επαίσχυντη δημαγωγία. Ειδικότερα σε μια σχολή η οποία ασχολείται με τις κοινωνικές και πολιτικές παθογένειες της κοινωνίας και η οποία είναι σε θέση να κρίνει και να πράξει τα δέοντα προκειμένου τέτοιου είδους φαινόμενα να εκλείψουν.
Προτείνουμε να ενημερώνετε άμεσα το ηλεκτρονικό σύστημα βαθμολογικής πληροφόρησης και να αναγράφετε στα αποτελέσματα που εμφανίζονται, πέρα από τους κωδικούς, και τους τίτλους των μαθημάτων . Επιπλέον, προτείνουμε να αναρτούνται τα αποτελέσματα της εκάστοτε εξεταστικής, σε ειδικούς πίνακες ή και να μένουν μέσα στον χώρο της γραμματείας- προαπαιτείται βέβαια ελεύθερη πρόσβαση των φοιτητών καθημερινά στο εσωτερικό της-ώστε να είναι προστατευμένα από αλλοιώσεις ή και κλοπές.
Τέλος θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι η χρήση πρώτου πληθυντικού προσώπου στην παρούσα επιστολή έγινε γιατί το παρόν εκφράζει απόψεις παραπάνω από ενός ατόμου. Συζήτηση για τους προαναφερθέντες, στο παρόν, προβληματισμούς έγινε σε κοινή θέα στον σύνδεσμο https://koinoniologoi.forumgreek.com/t345-topic , συνεπώς και η απάντηση σας θα δημοσιευτεί στο ίδιο νήμα.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και ελπίζουμε στις άμεσες ενέργειές σας.

Με εκτίμηση,
(εδώ θα μπει ο τίτλος του αποστολέα )
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 1 από 5 1, 2, 3, 4, 5  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης