ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΠΑΝΤΕΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης.

3 απαντήσεις

Πήγαινε κάτω

Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης. Empty Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης.

Δημοσίευση  amylee Παρ Νοε 25, 2011 11:29 pm

Αν και δεν βρίσκω λόγο να αμφισβητήσω τις επίσημες ανακοινώσεις, αυτό που λέει για τους υπάρχοντες φοιτητές (εξαιρούνται οι φετινοί πρωτοετείς που τους πιάνει ο νέος νόμος) είναι αυτό εδώ

Από τις 50 Ερωτήσεις και απαντήσεις του Υπ. Το ίδιο απλά με εικόνες έχουν αναρτήσει και στo blog του Υπ. Παιδείας. [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

8. Τελικά τι αλλάζει στη διάρκεια σπουδών; Πώς επηρεάζονται οι ήδη υπάρχοντες φοιτητές;
Τα έτη σπουδών για τα τμήματα που λειτουργούν παραμένουν ως έχουν. Με το νόμο δίδεται η δυνατότητα σε κάθε Α.Ε.Ι. να προσαρμόσει, κατά τη δική του κρίση, τα έτη σπουδών ανά ειδικότητα, με βάση τα προβλεπόμενα όρια, για κάθε έναν από τους τρείς κύκλους σπουδών (τρία έτη και άνω για τις προπτυχιακές σπουδές, ένα έτος τουλάχιστον για τις μεταπτυχιακές σπουδές και τουλάχιστον τρία για την εκπόνηση διδακτορικής διατριβής). Οι σχετικές αποφάσεις έχουν ως προϋπόθεση ότι τμήματα με το ίδιο αντικείμενο σε διαφορετικά Α.Ε.Ι. να έχουν τελικά τα ίδια έτη σπουδών.
Αυτό το οποίο αλλάζει είναι ότι καθιερώνεται η υποχρέωση των φοιτητών να εγγράφονται κάθε εξάμηνο. Σε περίπτωση μη εγγραφής για δύο συνεχόμενα εξάμηνα ο φοιτητής διαγράφεται.
Οι φοιτητές που ήδη είναι εγγεγραμμένοι στα Α.Ε.Ι. κατατάσσονται σε τρεις κατηγορίες, ανάλογα με το έτος πρώτης εγγραφής και τη διάρκεια των κανονικών σπουδών. Ως ορόσημο τίθεται το ακαδημαϊκό έτος 2011-2012.
1. Οι φοιτητές που κατά το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 (Ιούλιος 2012) θα έχουν συμπληρώσει 2ν+1 έτη σπουδών θα διατηρούν τη φοιτητική τους ιδιότητα ως και το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2013-2014 (δηλαδή για ακόμα 2 έτη ή για 4 εξάμηνα).
2. Οι φοιτητές που κατά το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 (Ιούλιος 2012) θα έχουν συμπληρώσει ν+2 έτη σπουδών θα διατηρούν τη φοιτητική τους ιδιότητα ως και το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2014-2015 (δηλαδή για ακόμα 3 έτη ή για 6 εξάμηνα).
3. Οι φοιτητές που κατά το τέλος του ακαδημαϊκού έτους 2011-2012 (Ιούλιος 2012) δεν θα έχουν συμπληρώσει ν+2 έτη σπουδών θα διατηρούν τη φοιτητική τους ιδιότητα για ακριβώς το διπλάσιο χρόνο σπουδών σε σχέση με τα κανονικά έτη σπουδών.

______________________________________________

Εν ολίγοις λέει πως ισχύει αυτό που ίσχυε όταν μπήκαμε δηλαδή τα διπλά χρόνια. Εμείς είμαστε 4 άρα εως 8 χρόνια έχουμε περιθώριο για το πτυχίο και απ'ότι βλέπω στις 2 πρώτες κατηγορίες το υπερβαίνει το όριο αυτό, δίνει δηλαδή μία επιπλέον παράταση.
Στην τρίτη κατηγορία ισχύει το 8.

Το ερώτημα είναι ισχύει αυτό τελικά;
Την περασμένη εβδομάδα που είχα ανέβει μου έλεγαν συμφοιτητές μας ότι ισχύει για όλους το Ν+2 (δηλαδή 6 χρόνια) αλλά όταν ανέφερα αυτό δεν ήξεραν να μου απαντήσουν...

Το θέμα το βρίσκω εξαιρετικά σοβαρό, γιατί πολύ δουλεύουμε κυριολεκτικά σε συνθήκες εκμετάλλευσης και ανασφάλιστοι, πότε θα προλάβουμε μέσα σε 6 χρόνια, μακάρι δηλαδή αλλά ΑΝ ΔΕΝ;

Όπως είπα και στην αρχή του νήματος δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω την επίσημη ανακοίνωση που υπάρχει ακόμη και σήμερα, αλλά από τότε που μου το είπαν αυτό για τα 6 χρόνια, μου ήρθε ένας κόλπος η αλήθεια είναι.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης. Empty Απ: Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης.

Δημοσίευση  calliope Δευ Δεκ 12, 2011 8:33 pm

Δηλαδη εγω που τωρα ειμαι στο 8 ετος ποσο εχω ακομη?

calliope

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης. Empty Απ: Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης.

Δημοσίευση  amylee Δευ Δεκ 12, 2011 9:15 pm

calliope έγραψε:Δηλαδη εγω που τωρα ειμαι στο 8 ετος ποσο εχω ακομη?

Είσαι στην Α κατηγορία. Very Happy
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης. Empty Απ: Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης.

Δημοσίευση  calliope Τρι Δεκ 13, 2011 9:37 am

το θεμα ειναι ποτε θα περασω τη στατιστικη Crying or Very sad

calliope

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 13/07/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης. Empty Απ: Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης.

Δημοσίευση  rena89 Πεμ Δεκ 15, 2011 3:11 pm

calliope έγραψε:το θεμα ειναι ποτε θα περασω τη στατιστικη Crying or Very sad
ποτε!κανε μαθηματα οσο πιο συντομα μπορεις!
rena89
rena89

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 07/10/2010
Ηλικία : 35

Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης. Empty Απ: Νέος Νόμος - Έτη Φοίτησης.

Δημοσίευση  amylee Πεμ Δεκ 15, 2011 8:11 pm

rena89 έγραψε:
calliope έγραψε:το θεμα ειναι ποτε θα περασω τη στατιστικη Crying or Very sad
ποτε!κανε μαθηματα οσο πιο συντομα μπορεις!

Η ειλικρίνεια σκοτώνει πολλές φορές ;bumb;
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης