ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΠΑΝΤΕΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Kατάληψη Παντείου

+23
katerina
taz5
maraki13
athina12
rena89
harpy
ελεν
LowInertia
Makoshin
rita
stella_ch
mari
amylee
atten
castorsia
konsiant
flou
A.
aggeliki
uprising
Christina
harry+dimos
dnc
27 απαντήσεις

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  dnc Πεμ Σεπ 01, 2011 5:50 pm

Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Όπως ξέρουμε έχει αποφασιστεί κατάληψη του πανεπιστημίου εως τη Δευτέρα 5/9, οπότε και θα γίνει νέα συνέλευση.
Αυτό σημαίνει οτι υπήρεσίες, γραμματείες, βιβλιοθήκη δεν λειτουργούν και φυσικά οτι δεν γίνονται εξετάσεις.

Το συντονιστικό κάνει συνέλευση κάθε μέρα στις 5, η συνέλευση είναι ανοιχτή σε όλους.
Είναι σημάντικο όσοι μπορούν να κατέβουν για να ακουστούν οι απόψεις όλων.
Επίσης είπαν οτι γίνεται προσπάθεια για επικοινωνία και συνεννόηση με τους εργαζόμενους σε γραμματείες και βιβλιοθήκη, για να λειτουργήσουν έστω ορισμένα πρωινά για κάποιες ειδικές περιπτώσεις που επείγουν, αλλά δεν ξέρω πως κ πότε θα γίνει αυτό.

Σήμερα έκαναν συνέλευση οι καθηγητές, όπου υπερψηφίστηκε η μη εφαρμογή του νόμου-πλαισίου μέσα στο πανεπιστήμιο, άποψη την οποία θα εκφράσει και ο πρύτανης του παντείου στη σύνοδοτων πρυτάνεων την Παρασκευή.
Γενικώς οι καθηγητές έδειξαν πρόθεση να υποστηρίξουν τις δράσεις των φοιτητών, μίλησαν για αλληλεγγύη με τους φοιτητές και άλλα κινήματα, δεν αποφασίστηκε όμως απεργία. Ορίστηκε νέα συνέλευση καθηγητών την τετάρτη το μεσημέρι, ενώ θα γίνουν τμηματικές συνελεύσεις την τετάρτη το πρωί.
Φυσικά ούτε τη Δευτέρα ούτε την Τετάρτη θα πραγματοποιηθούν εξετάσεις.


Αύριο Παρασκευή 2/9
στις 5μμ θα γίνει συζήτηση για τον νόμο-πλαίσιο (κλήθηκαν και οι καθηγητές να έρθουν)
Θα ακολουθήσει προβολή της ταινίας «Μη μου μιλάς για καλοκαίρια»
(όμως προσοχή, μετρό και ησαπ αποφάσισαν 24ωρη απεργία )


dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω


Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Κυρ Οκτ 02, 2011 3:41 pm

flou έγραψε:
amylee έγραψε:Να μην τον εφαρμόσουμε.
Να πάμε στο Υπ. Παιδείας να διαμαρτυρηθούμε και να απαιτήσουμε διάλογο.
και τα Βιβλία,
A ok. milas vevaia g opla pou 8a mporousame na exoume. oxi p exoume.
Ontws endiaferon t ar8ro.

Φυσικά και θα μπορούσαμε να τα είχαμε αν με το παραμικρό δεν κάναμε κατάληψη, δεν τα έχουμε γιατί επιλέγουμε την κατάληψη είναι πιο εύκολος δρόμος από το να είσαι στον δρόμο.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  flou Κυρ Οκτ 02, 2011 3:51 pm

amylee έγραψε:
flou έγραψε:
amylee έγραψε:Να μην τον εφαρμόσουμε.
Να πάμε στο Υπ. Παιδείας να διαμαρτυρηθούμε και να απαιτήσουμε διάλογο.
και τα Βιβλία,
A ok. milas vevaia g opla pou 8a mporousame na exoume. oxi p exoume.
Ontws endiaferon t ar8ro.

Φυσικά και θα μπορούσαμε να τα είχαμε αν με το παραμικρό δεν κάναμε κατάληψη, δεν τα έχουμε γιατί επιλέγουμε την κατάληψη είναι πιο εύκολος δρόμος από το να είσαι στον δρόμο.
Α swsta. An kai o apo oti 8umamai o monos dialogos poy epitrapike prin apo tin katalipsi me tin k Diamantopoylou gia tis allages itan mesw enos kanaliou (oute kan st ert, p de kserw g poio logo plirwnw ayta ta 20 e sti dei telospantwn) pou sgr parakolou8isan elaxistoi k fusika den itan dialogos.
flou
flou

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Κυρ Οκτ 02, 2011 4:09 pm

flou έγραψε:
amylee έγραψε:
flou έγραψε:
amylee έγραψε:Να μην τον εφαρμόσουμε.
Να πάμε στο Υπ. Παιδείας να διαμαρτυρηθούμε και να απαιτήσουμε διάλογο.
και τα Βιβλία,
A ok. milas vevaia g opla pou 8a mporousame na exoume. oxi p exoume.
Ontws endiaferon t ar8ro.

Φυσικά και θα μπορούσαμε να τα είχαμε αν με το παραμικρό δεν κάναμε κατάληψη, δεν τα έχουμε γιατί επιλέγουμε την κατάληψη είναι πιο εύκολος δρόμος από το να είσαι στον δρόμο.
Α swsta. An kai o apo oti 8umamai o monos dialogos poy epitrapike prin apo tin katalipsi me tin k Diamantopoylou gia tis allages itan mesw enos kanaliou (oute kan st ert, p de kserw g poio logo plirwnw ayta ta 20 e sti dei telospantwn) pou sgr parakolou8isan elaxistoi k fusika den itan dialogos.

Δεν θέλω να γίνω εκπρόσωπος τύπου του Υπ. Παιδείας γιατί δεν αισθάνομαι έτσι, και δεν συμφωνώ με τα περισσότερα μέρη του νόμου, παρόλα αυτά ο διάλογος έστω και με αυτή την μορφή επιχειρήθηκε όποιος ενδιαφερόταν θα το έψαχνε και θα συμμετείχε.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  rena89 Δευ Οκτ 03, 2011 6:30 am

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΝΑ ΕΚΛΕΙΝΕ Η ΣΧΟΛΗ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕ.ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ.ΑΣ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΙΑ Κ ΚΑΛΗ ΤΟ ΦΛΕΒΑΡΗ Η ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ Κ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΗΓΑΙΝΕ ΕΛΑ ΤΑ ΑΣΚΟΠΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΓΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΕΑΝ ΘΑ ΔΩΣΟΥΜΕ Η ΟΧΙ.
rena89
rena89

Αριθμός μηνυμάτων : 115
Ημερομηνία εγγραφής : 07/10/2010
Ηλικία : 35

Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  uprising Δευ Οκτ 03, 2011 10:24 am

απλα οπως ειπαν και οι πιο πανω..η καταληψη ειναι μονο εναντιον σε μας στους φοιτητες... αυτος ο τροπος δεν οδηγησε πουθενα και δε θα οδηγησει και πουθενα εκτος του να χαθει εξεταστικη εξαμινο ή ο,τι αλλο μπορει να γινει... ολοι συμφωνουμε οτι πρεπει να αλλαξει ο νομος, αλλα αν θελατε να κανετε κατι για αυτο, η αθηνα εχει 200.000 φοιτητες, ας κατεβαιναν 2 φορες εξω απο βουλη και θα εβλεπες... και να σας πω και στην τελικη... σε αυτον τον χρονο στην χειροτερη στον επομενο εχει εκλογες. Αν δε μπορουμε να αλλαξουμε ενα τετοιο νομο, σε προεκλογικη περιοδο φανταστειτε ποσο "δυναμη" θρασος και αδιαφορια εχουν αυτοι οι ανθρωποι που παμε και ψηφιζουμε... δε σεβονται τπτ δε τους νοιαζει τπτ.. εχουν κανει ενα τεραστιο μηχανισμο και ειμαστε τοσο μογγολα που και να μας βαλουν να ζουμε με 50 ευρω τον μηνα εμεις θα τους ψηφιζουμε.....


ας ελπισω να αλλαξουμε πριν ειναι αργα για το καλο μας



Υ.Γ βρειτε κανεναν καλυτερο τροπο αντιστασεις. Η καταληψη ειναι μονο για να δημιουργουμε προβληματα στους ευατους μας...

uprising

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  flou Δευ Οκτ 03, 2011 10:39 am

uprising έγραψε:απλα οπως ειπαν και οι πιο πανω..η καταληψη ειναι μονο εναντιον σε μας στους φοιτητες... αυτος ο τροπος δεν οδηγησε πουθενα και δε θα οδηγησει και πουθενα εκτος του να χαθει εξεταστικη εξαμινο ή ο,τι αλλο μπορει να γινει... ολοι συμφωνουμε οτι πρεπει να αλλαξει ο νομος, αλλα αν θελατε να κανετε κατι για αυτο, η αθηνα εχει 200.000 φοιτητες, ας κατεβαιναν 2 φορες εξω απο βουλη και θα εβλεπες... και να σας πω και στην τελικη... σε αυτον τον χρονο στην χειροτερη στον επομενο εχει εκλογες. Αν δε μπορουμε να αλλαξουμε ενα τετοιο νομο, σε προεκλογικη περιοδο φανταστειτε ποσο "δυναμη" θρασος και αδιαφορια εχουν αυτοι οι ανθρωποι που παμε και ψηφιζουμε... δε σεβονται τπτ δε τους νοιαζει τπτ.. εχουν κανει ενα τεραστιο μηχανισμο και ειμαστε τοσο μογγολα που και να μας βαλουν να ζουμε με 50 ευρω τον μηνα εμεις θα τους ψηφιζουμε.....


ας ελπισω να αλλαξουμε πριν ειναι αργα για το καλο μας



Υ.Γ βρειτε κανεναν καλυτερο τροπο αντιστασεις. Η καταληψη ειναι μονο για να δημιουργουμε προβληματα στους ευατους μας...
breite? esu boy de sugkatalegesai stous foitites?
etsi! oloi leme ''den einai swsto paidia na kanoume katalipsi uparxoun kai kaluteres luseis''
to kseroume oti den einai oti kalutero i katalipsi. alla o nomos p les oti den mporoume na allaksoume xari stis katalipseis exei parei tetoia diastasi. diladi 8a edinan polu simasia an pigainame kanonika sta m8mta, diname eksetaseis k oi sxoles leitourgousan kanonika enw taytoxrona 8a arazame k eksw apo ti vouli? otan den s aresei o tropos p leitourgei t sustima gia mena stamatas na t akolou8eis mexri na allaksei. oxi na t akolou8eis kai na fantazesai oti 8 bre8ei mia kaluteri lusi k oti auti tin kaluteri lusi 8a ti vrei kapoios allos apo tous 200.000.
flou
flou

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Δευ Οκτ 03, 2011 11:52 am

Φλου, φαντάζομαι το Β πληθυντικό πάει στην πλειοψηφία που ψήφισε υπέρ και όχι γενικά.

Τέλος πάντων, ότι είναι να γίνει θα γίνει. Αυτό που κάποιοι τελικά ήθελαν να πετύχουν...Το πέτυχαν!

Αντί να τα βάλουμε με το νόμο που συμφωνούμε όλοι, τσακωνόμαστε μεταξύ μας για τον καλύτερο τρόπο.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  aggeliki Δευ Οκτ 03, 2011 1:21 pm

κανένας δεν θα μπορούσε να είναι πιο σύμφωνος από μένα με τον διάλογο. Θα ήταν πράγματι όμορφο να πηγαίναμε μπροστά από την Βουλή (χωρίς να μας τραμπουκίζουν χωρίς λόγο) και ακόμα πιο όμορφο να πηγαίναμε και στα κανάλια να πούμε την γνώμη μας. Τα γεγονότα όμως είναι μια πολύ καλή απάντηση. Δεν θα παραπέμψω στα πολλά video που αναφέρονται στο πόσο ξύλο τρώνε αυτοί που θέλουν απλά να ασκήσουν το νόμιμο δικαίωμα τους στην διαμαρτυρία, γιατί είμαι σίγουρη ότι θα τα έχετε δει όλοι. Θα παραπέμψω όμως σε ένα video που αποδεικνύει ακριβώς το ότι ο λόγος των φοιτητών που δεν συμφωνούν με το κοινωνικά επιβαλλόμενο, δεν είναι τελικά και τόσο δυνατός ώστε να ακουστεί.. Πώς θα απαιτήσεις αν δεν ακουστείς ; Τα συμπεράσματα δικά σας.
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  dnc Τρι Οκτ 04, 2011 3:20 pm

Ean to provlima sas einai oti "i katalipsi den exei apotelesma", kante ena kopo na diavasete edw:
από τον Ιό της Ελευθεροτυπίας, 2/7/2006
Οι νίκες των φοιτητών
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

εάν και μετά από την ανάγνωση του κειμένου είστε υπέρ της συνέχισης των ακαδημαικών διαδικασιών σαν να μη συμβαίνει τίποτα, και της "ειρηνικής" και "πολιτισμένης" διαμαρτυρίας τότε προφανώς δεν συνειδητοποιείτε τί παίζει εδώ.

ΥΓ. Βρίσκομαι εράσμους σε χώρα όπου το "νεο πανεπιστήμιο" (ίου) έχει εφαρμοστεί εδώ και 2 χρόνια προσαρμοστικά και από φέτος και επισήμως (κακή χρονιά διάλεξα να πάω). Έχω να μοιραστώ οτι η συνθήκη της Μπολόνια που προβλέπει όλες αυτές τις "αναβαθμίσεις" και στην Ελλάδα θέλουν να την εφαρμόσουν στα μουλωχτά και στα ξαφνικά, κάνει τον τρόπο διαδασκαλίας και βαθμολόγησης σιχαμένο απλά, τόσο για φοιτητές όσο και για καθηγητές (δε μπήκα σε αίθουσα με καθηγητή που δεν παραπονέθηκε, γκρίνιαξε ή ειρωνεύτηκε τον νέο modus operandi),
αποκλείοντας όποιον δεν είναι διατεθιμένος να γίνει ένας φουλτάημ αγχωμένος φοιτητής με ελάχιστα δικαιώματα ή διάθεση να τα εξασκήσει.
Ακόμα οι τοίχοι γεμίζουν με συνθήματα και αφισάκια, ακόμα γίνονται συνελεύσεις με συγκεκριμένα αιτήματα, διαδηλώσεις κλπ, οι οποίες ναι, είχαν αποτέλεσμα την αναβολή της επίσημης ισχύος αυτής της αηδίας που πασάρουν για βελτίωση.
dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  dnc Τρι Οκτ 04, 2011 3:32 pm

harry+dimos έγραψε:.Αν υπηρχε κατι που πραγματικα θα ειχε καταφερει να βοηθησει ειμαι σιγουρος πως θα υπηρχε μαζικοτητα και καθολικη υποστηριξη απ'ολους.

Λάθος λάθος λάθος.
είμαι σίγουρη οτι γνωρίζεις τις έννοιες όχλος, μάζα, χειραγώγηση κοινής γνώμης, "συναίνεση"
αν θυμάσαι και ο ΓΑΠ είχε σε δεδομένη ιστορική στιγμή, αν όχι καθολική υποστήριξη, τουλάχιστον πλεοψηφική.
dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  harry+dimos Τρι Οκτ 04, 2011 7:00 pm

dnc έγραψε:
harry+dimos έγραψε:.Αν υπηρχε κατι που πραγματικα θα ειχε καταφερει να βοηθησει ειμαι σιγουρος πως θα υπηρχε μαζικοτητα και καθολικη υποστηριξη απ'ολους.

Λάθος λάθος λάθος.
είμαι σίγουρη οτι γνωρίζεις τις έννοιες όχλος, μάζα, χειραγώγηση κοινής γνώμης, "συναίνεση"
αν θυμάσαι και ο ΓΑΠ είχε σε δεδομένη ιστορική στιγμή, αν όχι καθολική υποστήριξη, τουλάχιστον πλεοψηφική.


Υπαρχει διαφορα στην εξαπατηση του κοσμου για να σε ψηφισει,οπως ισχυει στην περιπτωση του ΓΑΠ,και αλλο να αγωνιζεσαι και να εχεις αποτελεσματικοτητα μαζι με την συμφωνη γνωμη της πλειοψηφιας.Ειλικρινα δεν ξερω τι ακριβως μπορει να πετυχει την δεδομενη στιγμη μια τετοια παρατεταμενη καταληψη της σχολης.Φυσικα δεν ειναι πως συμφωνω με το νεο νομο αλλα δεν εχω πεισθει,οπως και αρκετοι ακομα,πως η καταληψη εχει αποτελεσματα και μαλιστα απο συγκεκριμενες παραταξεις που προσπαθουν να την καπελωσουν.Και ειλικρινα δν μπορω να εμπιστευτω καμια φοιτητοπαραταξη που προσπαθει να επηρεασει την κοινη φοιτητικη γνωμη.Μηπως λεω μηπως θα επρεπε να βαλουμε το κεφαλι μας κατω και να σκεφτουμε πιο αποτελεσματικες λυσεις;;;Λυσεις παντα υπαρχουν ασχετα αν συνεχως οδηγουμαστε στα ιδια μετρα,δλδ καταληψη!Λυπαμαι που στο λεω αλλα αυτα ειναι σπασμωδικες κινησεις!Και μου φαινεται περισσοτερο ως χειραγωγηση της κοινης γνωμης παρα ως πραξη αντιδρασεις.Επιπλεον για τν νομο ολοι γνωριζαμε απ'τον Ιουνιο και δεν ειχα δει καμια αντιδραση...ολοι κοιταζαν τις διακοπες τς και οχι το μελλον τους.Για την ωρα ομως τπτ δν γινεται,κανεις ουσιαστικα δν δινει σημασια,τουλαχιστον την πρεπουσα στς φοιτητες και εμεις χανουμε εξεταστικες,μαθηματα και προθεσμιες με πανεπιστημια για παραδειγμα του εξωτερικου.

harry+dimos

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  dnc Τρι Οκτ 04, 2011 8:16 pm

harry+dimos έγραψε:

Υπαρχει διαφορα στην εξαπατηση του κοσμου για να σε ψηφισει,οπως ισχυει στην περιπτωση του ΓΑΠ,και αλλο να αγωνιζεσαι και να εχεις αποτελεσματικοτητα μαζι με την συμφωνη γνωμη της πλειοψηφιας.Ειλικρινα δεν ξερω τι ακριβως μπορει να πετυχει την δεδομενη στιγμη μια τετοια παρατεταμενη καταληψη της σχολης.Φυσικα δεν ειναι πως συμφωνω με το νεο νομο αλλα δεν εχω πεισθει,οπως και αρκετοι ακομα,πως η καταληψη εχει αποτελεσματα και μαλιστα απο συγκεκριμενες παραταξεις που προσπαθουν να την καπελωσουν.Και ειλικρινα δν μπορω να εμπιστευτω καμια φοιτητοπαραταξη που προσπαθει να επηρεασει την κοινη φοιτητικη γνωμη.Μηπως λεω μηπως θα επρεπε να βαλουμε το κεφαλι μας κατω και να σκεφτουμε πιο αποτελεσματικες λυσεις;;;Λυσεις παντα υπαρχουν ασχετα αν συνεχως οδηγουμαστε στα ιδια μετρα,δλδ καταληψη!Λυπαμαι που στο λεω αλλα αυτα ειναι σπασμωδικες κινησεις!Και μου φαινεται περισσοτερο ως χειραγωγηση της κοινης γνωμης παρα ως πραξη αντιδρασεις.Επιπλεον για τν νομο ολοι γνωριζαμε απ'τον Ιουνιο και δεν ειχα δει καμια αντιδραση...ολοι κοιταζαν τις διακοπες τς και οχι το μελλον τους.Για την ωρα ομως τπτ δν γινεται,κανεις ουσιαστικα δν δινει σημασια,τουλαχιστον την πρεπουσα στς φοιτητες και εμεις χανουμε εξεταστικες,μαθηματα και προθεσμιες με πανεπιστημια για παραδειγμα του εξωτερικου.

excuse moi αλλά αν ήταν "σπασμωδική κίνηση" θα είχε λήξει όταν η δαπ κατέβασε το κοπάδι της (το οποίο δε μπορεί να θεωρηθεί πλειοψηφία) και θα είχαμε μείνει εκεί. Το οτι αναβίωσε κάτι πρέπει να σου λέει.
Δε διαφωνώ στο οτι έχουν εμπλακεί πολύ οι "σύντροφοι" που κάνουν αντίπραξη σε πασπ-δαπ με τον ίδιο κομματικό τρόπο, αλλά σκέψου ότι εγώ συμφωνώ με τα συντρόφια και εσύ με τους δαπίτες. Εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι δεν είμαι και δεν ήμουν ποτέ σε παράταξη, και απ' οτι βλέπω απο ποστς, ουτε εσύ- διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Κι όμως έχουμε διαμετρικά αντίθετη άποψη επ' αυτού.
Διάβασες αυτό που παρέθεσα; Αν το διάβαζες θα έβλεπες τί αποτελέσματα μπορεί να έχει η κατάληψη και δεν θα επέμενες στην καραμέλα της εξ'ορισμού αδυναμίας και άρα απραξίας που μας έχουν μάθει να πιπιλάμε. Και γενικά με μια απλή αναζήτηση στο γκουγλ των λέξεων "κοινωνική κινητοποιηση" σε ο,ποια γλώσσα θα το έβλεπες.
Εμένα λχ. θα με έβαζε σε υποψίες το ότι κάνουν ντου σε κατειλημμένα λύκεια κ μαζεύουν ανήλικους μαθητές και γονείς- εαν η κατάληψη δεν κάνει τίποτα τί τους φοβίζει;

Πιο αποτελεσματικές λύσεις. Βρες τις, προτεινέ τις, υποστήριξέ τις ώστε να αξιολογηθουν ως αποτελεσματικές και ΜΕΤΑ θα μπορέσει να αρθεί η τωρινή λύση και να εφαρμοστεί η νέα, αποτελεσματικότερη. Ως τότε κανένας δε θα μας περιμένει, ούτε θα μας πάρει απ' το χεράκι να κάνουμε διάλογο για το εκπαιδευτικό ή για οποιδήποτε άλλο θέμα, σορρυ ρε παιδί μου αλλά έχουμε πόλεμο γενικευμένο εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.

Και ναι, το ξέραμε απ' τον Ιούνιο, και ναι δεν έγιναν μαζικές κινητοποιήσεις τον Ιούνιο, και ναι, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι. Τι σημαίνει, οτι δε μας νοιάζει; Εαν εγώ έχω υποχρεώσεις αλλού, δεν έχω φράγκα για εισητήρια για αθήνα, είμαι σε μια σκηνή σ' ένα ξερονήσι, μ' έχουν απαγάγει εξωγήινοι; Ο καθένας όταν μπόρεσε να γυρίσει κινητοποιήθηκε- με αρχή απ' τον αύγουστο. Όσοι ήθελαν φυσικά, γιατί υπάρχουν και αυτοί που ήθελαν και θέλουν ειρήνη ημίν και να μη χαλάσει η εξεταστική.
dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  uprising Τετ Οκτ 05, 2011 8:54 am

dnc έγραψε:
harry+dimos έγραψε:

Υπαρχει διαφορα στην εξαπατηση του κοσμου για να σε ψηφισει,οπως ισχυει στην περιπτωση του ΓΑΠ,και αλλο να αγωνιζεσαι και να εχεις αποτελεσματικοτητα μαζι με την συμφωνη γνωμη της πλειοψηφιας.Ειλικρινα δεν ξερω τι ακριβως μπορει να πετυχει την δεδομενη στιγμη μια τετοια παρατεταμενη καταληψη της σχολης.Φυσικα δεν ειναι πως συμφωνω με το νεο νομο αλλα δεν εχω πεισθει,οπως και αρκετοι ακομα,πως η καταληψη εχει αποτελεσματα και μαλιστα απο συγκεκριμενες παραταξεις που προσπαθουν να την καπελωσουν.Και ειλικρινα δν μπορω να εμπιστευτω καμια φοιτητοπαραταξη που προσπαθει να επηρεασει την κοινη φοιτητικη γνωμη.Μηπως λεω μηπως θα επρεπε να βαλουμε το κεφαλι μας κατω και να σκεφτουμε πιο αποτελεσματικες λυσεις;;;Λυσεις παντα υπαρχουν ασχετα αν συνεχως οδηγουμαστε στα ιδια μετρα,δλδ καταληψη!Λυπαμαι που στο λεω αλλα αυτα ειναι σπασμωδικες κινησεις!Και μου φαινεται περισσοτερο ως χειραγωγηση της κοινης γνωμης παρα ως πραξη αντιδρασεις.Επιπλεον για τν νομο ολοι γνωριζαμε απ'τον Ιουνιο και δεν ειχα δει καμια αντιδραση...ολοι κοιταζαν τις διακοπες τς και οχι το μελλον τους.Για την ωρα ομως τπτ δν γινεται,κανεις ουσιαστικα δν δινει σημασια,τουλαχιστον την πρεπουσα στς φοιτητες και εμεις χανουμε εξεταστικες,μαθηματα και προθεσμιες με πανεπιστημια για παραδειγμα του εξωτερικου.

excuse moi αλλά αν ήταν "σπασμωδική κίνηση" θα είχε λήξει όταν η δαπ κατέβασε το κοπάδι της (το οποίο δε μπορεί να θεωρηθεί πλειοψηφία) και θα είχαμε μείνει εκεί. Το οτι αναβίωσε κάτι πρέπει να σου λέει.
Δε διαφωνώ στο οτι έχουν εμπλακεί πολύ οι "σύντροφοι" που κάνουν αντίπραξη σε πασπ-δαπ με τον ίδιο κομματικό τρόπο, αλλά σκέψου ότι εγώ συμφωνώ με τα συντρόφια και εσύ με τους δαπίτες. Εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι δεν είμαι και δεν ήμουν ποτέ σε παράταξη, και απ' οτι βλέπω απο ποστς, ουτε εσύ- διόρθωσέ με αν κάνω λάθος. Κι όμως έχουμε διαμετρικά αντίθετη άποψη επ' αυτού.
Διάβασες αυτό που παρέθεσα; Αν το διάβαζες θα έβλεπες τί αποτελέσματα μπορεί να έχει η κατάληψη και δεν θα επέμενες στην καραμέλα της εξ'ορισμού αδυναμίας και άρα απραξίας που μας έχουν μάθει να πιπιλάμε. Και γενικά με μια απλή αναζήτηση στο γκουγλ των λέξεων "κοινωνική κινητοποιηση" σε ο,ποια γλώσσα θα το έβλεπες.
Εμένα λχ. θα με έβαζε σε υποψίες το ότι κάνουν ντου σε κατειλημμένα λύκεια κ μαζεύουν ανήλικους μαθητές και γονείς- εαν η κατάληψη δεν κάνει τίποτα τί τους φοβίζει;

Πιο αποτελεσματικές λύσεις. Βρες τις, προτεινέ τις, υποστήριξέ τις ώστε να αξιολογηθουν ως αποτελεσματικές και ΜΕΤΑ θα μπορέσει να αρθεί η τωρινή λύση και να εφαρμοστεί η νέα, αποτελεσματικότερη. Ως τότε κανένας δε θα μας περιμένει, ούτε θα μας πάρει απ' το χεράκι να κάνουμε διάλογο για το εκπαιδευτικό ή για οποιδήποτε άλλο θέμα, σορρυ ρε παιδί μου αλλά έχουμε πόλεμο γενικευμένο εδώ και 2 χρόνια τουλάχιστον.

Και ναι, το ξέραμε απ' τον Ιούνιο, και ναι δεν έγιναν μαζικές κινητοποιήσεις τον Ιούνιο, και ναι, χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι. Τι σημαίνει, οτι δε μας νοιάζει; Εαν εγώ έχω υποχρεώσεις αλλού, δεν έχω φράγκα για εισητήρια για αθήνα, είμαι σε μια σκηνή σ' ένα ξερονήσι, μ' έχουν απαγάγει εξωγήινοι; Ο καθένας όταν μπόρεσε να γυρίσει κινητοποιήθηκε- με αρχή απ' τον αύγουστο. Όσοι ήθελαν φυσικά, γιατί υπάρχουν και αυτοί που ήθελαν και θέλουν ειρήνη ημίν και να μη χαλάσει η εξεταστική.


και καλά κάνουν και θέλουν εξεταστική, δεν υπάρχει λόγος να την χάσουν τσάμπα. μόνο την ζωή τους 8α πάει πίσω κάνα χρόνο .... εαν θέλουν να αντισταθούν να μη τους ψηφίζουν, να μας πηδάνε να κλεγομαστε και μετά σαν πρόβατα να τους ψηφίζουμε.. αναρωτιέμαι τα παιδιά της πασπ θα ψηφίσουν πάλι πασοκ?

uprising

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  stella_ch Τετ Οκτ 05, 2011 2:21 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
stella_ch
stella_ch

Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2010
Ηλικία : 31

Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  LowInertia Τετ Οκτ 05, 2011 2:25 pm

stella_ch έγραψε:[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
LowInertia
LowInertia

Αριθμός μηνυμάτων : 32
Ημερομηνία εγγραφής : 23/09/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  konsiant Πεμ Οκτ 06, 2011 3:09 pm

ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΝΕΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΗ?

konsiant

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Πεμ Οκτ 06, 2011 3:21 pm

To Πάντειο Ανοιξε.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  uprising Πεμ Οκτ 06, 2011 3:41 pm

amylee έγραψε:To Πάντειο Ανοιξε.

ειναι σιγουρο?

uprising

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  water88 Πεμ Οκτ 06, 2011 3:57 pm

sigouro alla dn uparxei anakoinwsh gia aurio..
water88
water88

Αριθμός μηνυμάτων : 52
Ημερομηνία εγγραφής : 06/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  κώννα Πεμ Οκτ 06, 2011 4:00 pm

με την εξεταστική τι επρόκειτο να γίνει??

κώννα

Αριθμός μηνυμάτων : 14
Ημερομηνία εγγραφής : 26/11/2010
Ηλικία : 32

Εξάμηνο : Δ

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Πεμ Οκτ 06, 2011 4:10 pm

Αύριο θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  mari Πεμ Οκτ 06, 2011 6:00 pm

amylee έγραψε:Αύριο θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



mari

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Πεμ Οκτ 06, 2011 10:52 pm

mari έγραψε:
amylee έγραψε:Αύριο θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Εκπλήσσομαι από την γρηγοράδα τους...Πως και έτσι;
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  mari Παρ Οκτ 07, 2011 1:18 pm

amylee έγραψε:
mari έγραψε:
amylee έγραψε:Αύριο θα υπάρξει επίσημη ανακοίνωση.

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]



Εκπλήσσομαι από την γρηγοράδα τους...Πως και έτσι;

είδες είδες ,...??? σήμερα να δούμε πότε θα ανακοινώσουν και το νέο πρόγραμμα εξεταστικής...
είδα οτι έχει βγεί ήδη του πολιτικού..λογικά κάτι αντίστοιχο θα γίνει .
θα μεταφερθεί το ίδιο υπέροχο και καθόλου προβληματικό πρόγραμμα που χάθηκε μετά την τρίτη....αντιστοιχα..


mari

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 9 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  stella_ch Παρ Οκτ 07, 2011 1:25 pm

Την Δευτέρα όλα τα ΜΜΜ έχουν απεργία.Θα πραγματοποιηθούν τα μαθήματα?
stella_ch
stella_ch

Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2010
Ηλικία : 31

Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 9 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης