ΚΟΙΝΩΝΙΟΛΟΓΟΙ ΠΑΝΤΕΙΟΥ
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Kατάληψη Παντείου

+23
katerina
taz5
maraki13
athina12
rena89
harpy
ελεν
LowInertia
Makoshin
rita
stella_ch
mari
amylee
atten
castorsia
konsiant
flou
A.
aggeliki
uprising
Christina
harry+dimos
dnc
27 απαντήσεις

Σελίδα 8 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  dnc Πεμ Σεπ 01, 2011 5:50 pm

Υπενθύμιση αρχικής δημοσίευσης :

Όπως ξέρουμε έχει αποφασιστεί κατάληψη του πανεπιστημίου εως τη Δευτέρα 5/9, οπότε και θα γίνει νέα συνέλευση.
Αυτό σημαίνει οτι υπήρεσίες, γραμματείες, βιβλιοθήκη δεν λειτουργούν και φυσικά οτι δεν γίνονται εξετάσεις.

Το συντονιστικό κάνει συνέλευση κάθε μέρα στις 5, η συνέλευση είναι ανοιχτή σε όλους.
Είναι σημάντικο όσοι μπορούν να κατέβουν για να ακουστούν οι απόψεις όλων.
Επίσης είπαν οτι γίνεται προσπάθεια για επικοινωνία και συνεννόηση με τους εργαζόμενους σε γραμματείες και βιβλιοθήκη, για να λειτουργήσουν έστω ορισμένα πρωινά για κάποιες ειδικές περιπτώσεις που επείγουν, αλλά δεν ξέρω πως κ πότε θα γίνει αυτό.

Σήμερα έκαναν συνέλευση οι καθηγητές, όπου υπερψηφίστηκε η μη εφαρμογή του νόμου-πλαισίου μέσα στο πανεπιστήμιο, άποψη την οποία θα εκφράσει και ο πρύτανης του παντείου στη σύνοδοτων πρυτάνεων την Παρασκευή.
Γενικώς οι καθηγητές έδειξαν πρόθεση να υποστηρίξουν τις δράσεις των φοιτητών, μίλησαν για αλληλεγγύη με τους φοιτητές και άλλα κινήματα, δεν αποφασίστηκε όμως απεργία. Ορίστηκε νέα συνέλευση καθηγητών την τετάρτη το μεσημέρι, ενώ θα γίνουν τμηματικές συνελεύσεις την τετάρτη το πρωί.
Φυσικά ούτε τη Δευτέρα ούτε την Τετάρτη θα πραγματοποιηθούν εξετάσεις.


Αύριο Παρασκευή 2/9
στις 5μμ θα γίνει συζήτηση για τον νόμο-πλαίσιο (κλήθηκαν και οι καθηγητές να έρθουν)
Θα ακολουθήσει προβολή της ταινίας «Μη μου μιλάς για καλοκαίρια»
(όμως προσοχή, μετρό και ησαπ αποφάσισαν 24ωρη απεργία )


dnc
dnc

Αριθμός μηνυμάτων : 59
Ημερομηνία εγγραφής : 21/06/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω


Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  harry+dimos Παρ Σεπ 30, 2011 3:12 pm

katerina έγραψε:
harry+dimos έγραψε:Ρε παιδια ισχυει σιγουρα οτι θα κλεισει για μια εβδομαδα?γιατι εγω ειχα ακουσει πως θα αναβληθουν μονο γοα σημερα εξετασεις και πως ο πρυτανης θα προτεινει να γινουν κανονικα απο βδομαδας οι εξετασεις και να κανουν νομιμη συνελευση κατα τς 10 του μηνα για να αποφασιστει αν θα γινει καταληψη.Ισχυει κατι τετοιο???Και θα παραμεινουν ανοιχτες οι γραμματειες και τα οικονομικα τμηματα της σχολης???


re paidia ti parapliroforisi einai auti!i moni episimi anakoinwsi einai oti i sxoli einai kleisti gia simera paraskevi!gia oti neotero tha vgei kainouria anakoinwsi! apla pragmata!


Με συγχωρεις κιολας αλλα θεωρεις οτι αυτα που γραφω ειναι παραπληροφορηση???Καταρχας δν ειπα οτι κατι τετοιο ισχυει,ερωτηση εκανα οπως θα διαβασες αλλωστε!Ημουν χτες στην σχολη και παιδι απο παραταξη μου το ειπε κ επειδη δν μπορει κανεις να ειναι με τπτ σιγουρος με το Παντειο ρωτησα κ εδω αν κατι τετοιο ισχυει.Και απλα να σου θυμησω πως και στην προηγουμενη καταληψη η σχολη δν ειχε βγαλει επισημη ανακοινωση,μονο πως η σχολη θα κλεισει για 1 μερα!Οποτε...

harry+dimos

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  katerina Παρ Σεπ 30, 2011 9:11 pm

harry+dimos έγραψε:
katerina έγραψε:
harry+dimos έγραψε:Ρε παιδια ισχυει σιγουρα οτι θα κλεισει για μια εβδομαδα?γιατι εγω ειχα ακουσει πως θα αναβληθουν μονο γοα σημερα εξετασεις και πως ο πρυτανης θα προτεινει να γινουν κανονικα απο βδομαδας οι εξετασεις και να κανουν νομιμη συνελευση κατα τς 10 του μηνα για να αποφασιστει αν θα γινει καταληψη.Ισχυει κατι τετοιο???Και θα παραμεινουν ανοιχτες οι γραμματειες και τα οικονομικα τμηματα της σχολης???


re paidia ti parapliroforisi einai auti!i moni episimi anakoinwsi einai oti i sxoli einai kleisti gia simera paraskevi!gia oti neotero tha vgei kainouria anakoinwsi! apla pragmata!


Με συγχωρεις κιολας αλλα θεωρεις οτι αυτα που γραφω ειναι παραπληροφορηση???Καταρχας δν ειπα οτι κατι τετοιο ισχυει,ερωτηση εκανα οπως θα διαβασες αλλωστε!Ημουν χτες στην σχολη και παιδι απο παραταξη μου το ειπε κ επειδη δν μπορει κανεις να ειναι με τπτ σιγουρος με το Παντειο ρωτησα κ εδω αν κατι τετοιο ισχυει.Και απλα να σου θυμησω πως και στην προηγουμενη καταληψη η σχολη δν ειχε βγαλει επισημη ανακοινωση,μονο πως η σχολη θα κλεισει για 1 μερα!Οποτε...


den apefthunomoun se sena legontas gia tin parapliroforisi!apla apantousa stin erwtisi sou!gia na min mperdevomaste:)
katerina
katerina

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011
Ηλικία : 32


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  harry+dimos Παρ Σεπ 30, 2011 10:33 pm

katerina έγραψε:
harry+dimos έγραψε:
katerina έγραψε:
harry+dimos έγραψε:Ρε παιδια ισχυει σιγουρα οτι θα κλεισει για μια εβδομαδα?γιατι εγω ειχα ακουσει πως θα αναβληθουν μονο γοα σημερα εξετασεις και πως ο πρυτανης θα προτεινει να γινουν κανονικα απο βδομαδας οι εξετασεις και να κανουν νομιμη συνελευση κατα τς 10 του μηνα για να αποφασιστει αν θα γινει καταληψη.Ισχυει κατι τετοιο???Και θα παραμεινουν ανοιχτες οι γραμματειες και τα οικονομικα τμηματα της σχολης???


re paidia ti parapliroforisi einai auti!i moni episimi anakoinwsi einai oti i sxoli einai kleisti gia simera paraskevi!gia oti neotero tha vgei kainouria anakoinwsi! apla pragmata!


Με συγχωρεις κιολας αλλα θεωρεις οτι αυτα που γραφω ειναι παραπληροφορηση???Καταρχας δν ειπα οτι κατι τετοιο ισχυει,ερωτηση εκανα οπως θα διαβασες αλλωστε!Ημουν χτες στην σχολη και παιδι απο παραταξη μου το ειπε κ επειδη δν μπορει κανεις να ειναι με τπτ σιγουρος με το Παντειο ρωτησα κ εδω αν κατι τετοιο ισχυει.Και απλα να σου θυμησω πως και στην προηγουμενη καταληψη η σχολη δν ειχε βγαλει επισημη ανακοινωση,μονο πως η σχολη θα κλεισει για 1 μερα!Οποτε...


den apefthunomoun se sena legontas gia tin parapliroforisi!apla apantousa stin erwtisi sou!gia na min mperdevomaste:)



Οκ τοτε! Laughing Νομιζα πως το ελεγες προσωπικα γι'αυτα που ειχα γραψει και πως παραπληροφορουσα.

harry+dimos

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  stella_ch Σαβ Οκτ 01, 2011 9:47 am

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

ΛΟΓΩ ΤΩΝ ΕΚΤΑΚΤΩΝ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΩΝ ΔΥΣΚΟΛΙΩΝ ΤΟΥ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥ ΜΑΣ

ΟΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΕΝΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΘΟΥΝ

ΜΕΧΡΙ ΤΗ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΦΟΙΤΗΤΙΚΗΣ ΚΑΤΑΛΗΨΗΣ.

(Αυτό νομίζω λύνει όλες τις απορίες!Δεν είναι από site παράταξης,είναι από το panteion.gr Wink )
stella_ch
stella_ch

Αριθμός μηνυμάτων : 44
Ημερομηνία εγγραφής : 16/09/2010
Ηλικία : 31

Τόπος : Πειραιάς

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  konsiant Σαβ Οκτ 01, 2011 12:56 pm

δηλαδη την δευτερα δεν θα γινουν οι εξετασεισ?

konsiant

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  A. Σαβ Οκτ 01, 2011 12:58 pm

konsiant έγραψε:δηλαδη την δευτερα δεν θα γινουν οι εξετασεισ?

οχι...
A.
A.

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  konsiant Σαβ Οκτ 01, 2011 1:04 pm

συγνωμη για την ηλιθια ερωτηση που εκανα.ευχαριστω!κ τωρα απλα περιμενουμε να ληξη η καταληψη!

konsiant

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  A. Σαβ Οκτ 01, 2011 1:07 pm

konsiant έγραψε:συγνωμη για την ηλιθια ερωτηση που εκανα.ευχαριστω!κ τωρα απλα περιμενουμε να ληξη η καταληψη!

δεν ειναι ηλιθια η ερωτηση. τις τελευταιες μερες με τον συνεχομενο αχταρμα και τις ανακριβειες απο στομα σε στομα, εχουμε χασει το μπουσουλα. ναι περιμενουμε την Πεμπτη Sad
A.
A.

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  konsiant Σαβ Οκτ 01, 2011 1:08 pm

την πεμπτη περιμενουμε να ληξη η καταληψη η να γινει η νεα συνελευση?

konsiant

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  A. Σαβ Οκτ 01, 2011 1:09 pm

konsiant έγραψε:την πεμπτη περιμενουμε να ληξη η καταληψη η να γινει η νεα συνελευση?

καλα θα ηταν να εληγε αλλα οχι, παλι ξανα μανα συνελευσεις και καυγαδες.
A.
A.

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  konsiant Σαβ Οκτ 01, 2011 1:10 pm

ωωωωωωωχχχχχχχ.................αντε παλι τα ιδια!σιριαλ εχει καταντησει το θεμα! Laughing

konsiant

Αριθμός μηνυμάτων : 29
Ημερομηνία εγγραφής : 15/02/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Σαβ Οκτ 01, 2011 2:39 pm

Παιδιά όχι δεν θα γίνουν οι εξετάσεις μέχρι την Πέμπτη, και για να είμαι ειλικρινής δε νομίζω να σώσουμε την εξεταστική αυτή τώρα πια...
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  uprising Σαβ Οκτ 01, 2011 9:38 pm

amylee έγραψε:Παιδιά όχι δεν θα γίνουν οι εξετάσεις μέχρι την Πέμπτη, και για να είμαι ειλικρινής δε νομίζω να σώσουμε την εξεταστική αυτή τώρα πια...


έτσι όπως τα εκαναν τα ζωα της πασπ και λ.π. (δε είμαι με κανένα κόμμα), η πέμπτη ειναι η τελευταία ελπίδα για να μη χαθεί η εξεταστική... γι αυτο πρεπει αν γινει συνέλευση να παμε ολοι να ψηφίσουμε να σταματήσει η κατάληψη και μετά την εξεταστική να ξαναμιλήσουμε για αυτην... αντε τωρα 50 μογγολα να ταλαιπωρούν τοσες χιλιάδες άτομα

uprising

Αριθμός μηνυμάτων : 18
Ημερομηνία εγγραφής : 16/01/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  aggeliki Κυρ Οκτ 02, 2011 12:19 am

uprising έγραψε:έτσι όπως τα εκαναν τα ζωα της πασπ και λ.π. (δε είμαι με κανένα κόμμα), η πέμπτη ειναι η τελευταία ελπίδα για να μη χαθεί η εξεταστική... γι αυτο πρεπει αν γινει συνέλευση να παμε ολοι να ψηφίσουμε να σταματήσει η κατάληψη και μετά την εξεταστική να ξαναμιλήσουμε για αυτην... αντε τωρα 50 μογγολα να ταλαιπωρούν τοσες χιλιάδες άτομα

Ούτε εγώ ανήκω σε παράταξη αλλά τάσσομαι υπέρ της κατάληψης.Είναι (ας μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας) το καλύτερο και πιο αποδοτικό μέσο πίεσης που έχουμε... Δηλαδή τι νόμος πρέπει να περάσει για να σταματήσουμε να βλέπουμε πέρα από την μύτη μας (στην εν προκειμένη την εξεταστική μας ) και να σκεφτούμε λιγάκι και τους άλλους;! Εκπτώσεις στις αντιδράσεις μας, ως φοιτητική κοινότητα, δεν θα έπρεπε να έχουμε! Μετά την εξεταστική θα τίθεται το θέμα να χάσουμε το εξάμηνο!! Τότε θέλω να δω ποιος θα δεχθεί να το χάσουμε από την στιγμή που το να έχουμε διπλή εξεταστική τον Φεβρουάριο τρομάζει κάποιους τόσο πολύ, ώστε να παραβλέπουν ότι θα είμαστε η γενιά που κατάργησε το άσυλο και την δωρεάν παιδεία, και να κοιτάνε την πάρτη τους!!!Ποιος θα μιλήσει για κατάληψη τότε;!!! Έλεος πια με αυτόν τον παρτακισμό... Δεν είναι μόνο τα ζώα της ΠΑΣΠ και των λοιπών παρατάξεων (ως προς το ¨ζώα¨ θα συμφωνήσω) που έκλεισαν την σχολή. Ούτε μόνο 50 μόγγολα!!! Είμαι κι εγώ που την έκλεισα και πολλοί ακόμα άλλοι που ανήκουν στους εαυτούς τους, αλλά νοιάζονται και για τους άλλους! Για αυτούς που θα φάνε στην μάπα πολύ περισσότερα από εμάς που τελειώνουμε τώρα!! Σε σχέση με τα χιλιάδες άτομα που ταλαιπωρούνται όπως προανέφερες, να θυμίσω ότι όλοι έχουν λόγο και είναι ευπρόσδεκτοι να τον εκφράσουν στην συνέλευση και να επηρεάσουν την έκβαση και το αποτέλεσμα της, δια της ψήφου τους! Προφανώς για να αποφασιστεί κάτι σε συνέλευση πρέπει να υπάρχει απαρτία. Συνεπώς μία τέτοια απόφαση εκφράζει την πλειοψηφία, αυτών που θεωρούν την συνέλευση ικανά σημαντική για να πάνε!!! Δεν γίνεται λοιπόν να γκρινιάζουν χιλιάδες από την στιγμή που δεν έκαναν καν τον κόπο να υποστηρίξουν το πιστεύω τους στην συνέλευση!! Και μην μου πεις ότι πήγαν! Αν πήγαιναν θα ήταν ανοιχτή η σχολή με κάτι χιλιάδες ψήφους!!!
aggeliki
aggeliki

Αριθμός μηνυμάτων : 50
Ημερομηνία εγγραφής : 04/02/2011
Ηλικία : 34


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  flou Κυρ Οκτ 02, 2011 3:19 am

Ούτε εγώ ανήκω σε παράταξη αλλά τάσσομαι υπέρ της κατάληψης.Είναι (ας μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας) το καλύτερο και πιο αποδοτικό μέσο πίεσης που έχουμε... Δηλαδή τι νόμος πρέπει να περάσει για να σταματήσουμε να βλέπουμε πέρα από την μύτη μας (στην εν προκειμένη την εξεταστική μας ) και να σκεφτούμε λιγάκι και τους άλλους;! Εκπτώσεις στις αντιδράσεις μας, ως φοιτητική κοινότητα, δεν θα έπρεπε να έχουμε! Μετά την εξεταστική θα τίθεται το θέμα να χάσουμε το εξάμηνο!! Τότε θέλω να δω ποιος θα δεχθεί να το χάσουμε από την στιγμή που το να έχουμε διπλή εξεταστική τον Φεβρουάριο τρομάζει κάποιους τόσο πολύ, ώστε να παραβλέπουν ότι θα είμαστε η γενιά που κατάργησε το άσυλο και την δωρεάν παιδεία, και να κοιτάνε την πάρτη τους!!!Ποιος θα μιλήσει για κατάληψη τότε;!!! Έλεος πια με αυτόν τον παρτακισμό... Δεν είναι μόνο τα ζώα της ΠΑΣΠ και των λοιπών παρατάξεων (ως προς το ¨ζώα¨ θα συμφωνήσω) που έκλεισαν την σχολή. Ούτε μόνο 50 μόγγολα!!! Είμαι κι εγώ που την έκλεισα και πολλοί ακόμα άλλοι που ανήκουν στους εαυτούς τους, αλλά νοιάζονται και για τους άλλους! Για αυτούς που θα φάνε στην μάπα πολύ περισσότερα από εμάς που τελειώνουμε τώρα!! Σε σχέση με τα χιλιάδες άτομα που ταλαιπωρούνται όπως προανέφερες, να θυμίσω ότι όλοι έχουν λόγο και είναι ευπρόσδεκτοι να τον εκφράσουν στην συνέλευση και να επηρεάσουν την έκβαση και το αποτέλεσμα της, δια της ψήφου τους! Προφανώς για να αποφασιστεί κάτι σε συνέλευση πρέπει να υπάρχει απαρτία. Συνεπώς μία τέτοια απόφαση εκφράζει την πλειοψηφία, αυτών που θεωρούν την συνέλευση ικανά σημαντική για να πάνε!!! Δεν γίνεται λοιπόν να γκρινιάζουν χιλιάδες από την στιγμή που δεν έκαναν καν τον κόπο να υποστηρίξουν το πιστεύω τους στην συνέλευση!! Και μην μου πεις ότι πήγαν! Αν πήγαιναν θα ήταν ανοιχτή η σχολή με κάτι χιλιάδες ψήφους!!!
cheers cheers cheers cheers cheers
flou
flou

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  Rinetta Κυρ Οκτ 02, 2011 7:03 am

aggeliki έγραψε:
uprising έγραψε:έτσι όπως τα εκαναν τα ζωα της πασπ και λ.π. (δε είμαι με κανένα κόμμα), η πέμπτη ειναι η τελευταία ελπίδα για να μη χαθεί η εξεταστική... γι αυτο πρεπει αν γινει συνέλευση να παμε ολοι να ψηφίσουμε να σταματήσει η κατάληψη και μετά την εξεταστική να ξαναμιλήσουμε για αυτην... αντε τωρα 50 μογγολα να ταλαιπωρούν τοσες χιλιάδες άτομα

Ούτε εγώ ανήκω σε παράταξη αλλά τάσσομαι υπέρ της κατάληψης.Είναι (ας μην δουλευόμαστε και μεταξύ μας) το καλύτερο και πιο αποδοτικό μέσο πίεσης που έχουμε... Δηλαδή τι νόμος πρέπει να περάσει για να σταματήσουμε να βλέπουμε πέρα από την μύτη μας (στην εν προκειμένη την εξεταστική μας ) και να σκεφτούμε λιγάκι και τους άλλους;! Εκπτώσεις στις αντιδράσεις μας, ως φοιτητική κοινότητα, δεν θα έπρεπε να έχουμε! Μετά την εξεταστική θα τίθεται το θέμα να χάσουμε το εξάμηνο!! Τότε θέλω να δω ποιος θα δεχθεί να το χάσουμε από την στιγμή που το να έχουμε διπλή εξεταστική τον Φεβρουάριο τρομάζει κάποιους τόσο πολύ, ώστε να παραβλέπουν ότι θα είμαστε η γενιά που κατάργησε το άσυλο και την δωρεάν παιδεία, και να κοιτάνε την πάρτη τους!!!Ποιος θα μιλήσει για κατάληψη τότε;!!! Έλεος πια με αυτόν τον παρτακισμό... Δεν είναι μόνο τα ζώα της ΠΑΣΠ και των λοιπών παρατάξεων (ως προς το ¨ζώα¨ θα συμφωνήσω) που έκλεισαν την σχολή. Ούτε μόνο 50 μόγγολα!!! Είμαι κι εγώ που την έκλεισα και πολλοί ακόμα άλλοι που ανήκουν στους εαυτούς τους, αλλά νοιάζονται και για τους άλλους! Για αυτούς που θα φάνε στην μάπα πολύ περισσότερα από εμάς που τελειώνουμε τώρα!! Σε σχέση με τα χιλιάδες άτομα που ταλαιπωρούνται όπως προανέφερες, να θυμίσω ότι όλοι έχουν λόγο και είναι ευπρόσδεκτοι να τον εκφράσουν στην συνέλευση και να επηρεάσουν την έκβαση και το αποτέλεσμα της, δια της ψήφου τους! Προφανώς για να αποφασιστεί κάτι σε συνέλευση πρέπει να υπάρχει απαρτία. Συνεπώς μία τέτοια απόφαση εκφράζει την πλειοψηφία, αυτών που θεωρούν την συνέλευση ικανά σημαντική για να πάνε!!! Δεν γίνεται λοιπόν να γκρινιάζουν χιλιάδες από την στιγμή που δεν έκαναν καν τον κόπο να υποστηρίξουν το πιστεύω τους στην συνέλευση!! Και μην μου πεις ότι πήγαν! Αν πήγαιναν θα ήταν ανοιχτή η σχολή με κάτι χιλιάδες ψήφους!!!

πολύ σωστή αγγελική, κι εγω είμαι τελευταίο εξάμηνο, αλλά δεν με ενδιαφέρει μια εξεταστική όσο με ενδιαφέρει μια ενδεχόμενη δικαίωση μιας μαζικής κινησης..
ας βγούμε λοιπόν από το καβούκι μας και τα μικροσυμφέροντα μας και ας προσπαθήσουμε να συμμετέχουμε σε αυτήν την προσπάθεια! Και όποιος κοινώς δεν γουστάρει ας αυμμετέχει με την αρνητική του ψήφο, η γκρίνια δεν βοηθάει σε τίποτα και κανέναν

Rinetta

Αριθμός μηνυμάτων : 6
Ημερομηνία εγγραφής : 07/08/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  katerina Κυρ Οκτ 02, 2011 11:21 am

re paidia kai gw uper tis katalipsis eimai!alla opws kai na xei i sxoli anoikse epeidi i pleiopsifia psifise na aoiksei..kai osi den to sevontai auto....................... ti na pw!!!
katerina
katerina

Αριθμός μηνυμάτων : 12
Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2011
Ηλικία : 32


Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  mari Κυρ Οκτ 02, 2011 12:07 pm

uprising έγραψε:
amylee έγραψε:Παιδιά όχι δεν θα γίνουν οι εξετάσεις μέχρι την Πέμπτη, και για να είμαι ειλικρινής δε νομίζω να σώσουμε την εξεταστική αυτή τώρα πια...


έτσι όπως τα εκαναν τα ζωα της πασπ και λ.π. (δε είμαι με κανένα κόμμα), η πέμπτη ειναι η τελευταία ελπίδα για να μη χαθεί η εξεταστική... γι αυτο πρεπει αν γινει συνέλευση να παμε ολοι να ψηφίσουμε να σταματήσει η κατάληψη και μετά την εξεταστική να ξαναμιλήσουμε για αυτην... αντε τωρα 50 μογγολα να ταλαιπωρούν τοσες χιλιάδες άτομα

καλα θα συμφωνήσω ότι αυτό τώρα δεν χρειαζόταν , δηλ. αν γινόταν κατάληψη μετά από μία εβδομάδα τι θα άλλαζε??? αυτό που είχε γίνει με τις αναπληρώσεις της εξεταστικής , το ένα μάθημα μετά το αλλο η ακόμα και τις ίδιες ώρες ήταν ήδη πρόβλημα....
αλλά πραγματικά ακόμα και εαν ανοίξει η σχολή την πέμπτη ... έχει κανείς ιδέα αν υπάρχει όντως τρόπος να μην χαθεί η εξεταστικη???μέσα σε όλα τα σενάρια που ακούω είναι η διπλή εξεταστική τον γενάρη???

mari

Αριθμός μηνυμάτων : 17
Ημερομηνία εγγραφής : 04/09/2011

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Κυρ Οκτ 02, 2011 12:41 pm

Αγγελική επειδή κάποιοι από εμάς δεν είμαστε υπέρ της κατάληψης, δε νομίζω ότι μπορούμε να χαρακτηριστούμε αδιάφοροι ή ότι κοιτάμε την πάρτι μας και όχι και τους άλλους. Το 'τι είναι καλό' και τι πρέπει να κάνουμε για το 'καλό' ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά και νομίζω το έχει αυτό το δικαίωμα. Η κατάληψη κατά την γνώμη μου θεωρώ πως δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα, τόσα χρόνια γίνονται καταλήψεις 'κανένα αυτί δεν ίδρωσε', ότι θέλουν το περνάνε.

Στα χέρια μας έχουμε πολλά 'όπλα', δυστυχώς διαλέγουμε κάθε χρόνο το πιο αναμενόμενο και φθαρμένο...Την κατάληψη.
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  A. Κυρ Οκτ 02, 2011 12:47 pm

amylee έγραψε:Αγγελική επειδή κάποιοι από εμάς δεν είμαστε υπέρ της κατάληψης, δε νομίζω ότι μπορούμε να χαρακτηριστούμε αδιάφοροι ή ότι κοιτάμε την πάρτι μας και όχι και τους άλλους. Το 'τι είναι καλό' και τι πρέπει να κάνουμε για το 'καλό' ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά και νομίζω το έχει αυτό το δικαίωμα. Η κατάληψη κατά την γνώμη μου θεωρώ πως δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα, τόσα χρόνια γίνονται καταλήψεις 'κανένα αυτί δεν ίδρωσε', ότι θέλουν το περνάνε.

Στα χέρια μας έχουμε πολλά 'όπλα', δυστυχώς διαλέγουμε κάθε χρόνο το πιο αναμενόμενο και φθαρμένο...Την κατάληψη.

Συμφωνώ μέχρι τελείας. cheers
A.
A.

Αριθμός μηνυμάτων : 109
Ημερομηνία εγγραφής : 29/01/2011
Τόπος : Αθήνα

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  harry+dimos Κυρ Οκτ 02, 2011 3:12 pm

amylee έγραψε:Αγγελική επειδή κάποιοι από εμάς δεν είμαστε υπέρ της κατάληψης, δε νομίζω ότι μπορούμε να χαρακτηριστούμε αδιάφοροι ή ότι κοιτάμε την πάρτι μας και όχι και τους άλλους. Το 'τι είναι καλό' και τι πρέπει να κάνουμε για το 'καλό' ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά και νομίζω το έχει αυτό το δικαίωμα. Η κατάληψη κατά την γνώμη μου θεωρώ πως δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα, τόσα χρόνια γίνονται καταλήψεις 'κανένα αυτί δεν ίδρωσε', ότι θέλουν το περνάνε.

Στα χέρια μας έχουμε πολλά 'όπλα', δυστυχώς διαλέγουμε κάθε χρόνο το πιο αναμενόμενο και φθαρμένο...Την κατάληψη.


Amylee δεν θα μπορουσδα να συμφωνησω περισσοτερο.Πραγματικα δεν εχω καταλαβει γιατι ενω ποτε η καταληψη δεν εχει φερει τα αναμενομενα αποτελεσματα,βλεποντας και απ'το παρελθον,συνεχιζεται.Λυπαμαι που θα το πω αλλα αν η καταληψη ηταν λυση θα ειχαμε ηδη τη λυση στα προβληματα μας.Η καταληψη ουσιαστικα γυριζει εναντιον μας.Αν υπηρχε κατι που πραγματικα θα ειχε καταφερει να βοηθησει ειμαι σιγουρος πως θα υπηρχε μαζικοτητα και καθολικη υποστηριξη απ'ολους.

harry+dimos

Αριθμός μηνυμάτων : 31
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Κυρ Οκτ 02, 2011 3:18 pm

Χάρη αυτό είναι αλήθεια. Τόσα χρόνια με τις καταλήψεις πότε ωφελήθηκαν οι μαθητές ή οι φοιτητές;

Το αποτέλεσμα ήταν για τους μαθητές, να χάνουν τις εκδρομές, να κάνουν και τις γιορτές και κάποια Σαββάτα μάθημα ενώ για τους φοιτητές είναι να χάνονται εξεταστικές και εξάμηνα.

Επιπλέον το νέο νόμο τον ξέραμε από το καλοκαίρι...Κανείς όμως δεν παραπονέθηκε τότε, προτιμήσαμε όλοι μας τις διακοπές...
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  flou Κυρ Οκτ 02, 2011 3:23 pm

amylee έγραψε:Αγγελική επειδή κάποιοι από εμάς δεν είμαστε υπέρ της κατάληψης, δε νομίζω ότι μπορούμε να χαρακτηριστούμε αδιάφοροι ή ότι κοιτάμε την πάρτι μας και όχι και τους άλλους. Το 'τι είναι καλό' και τι πρέπει να κάνουμε για το 'καλό' ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά και νομίζω το έχει αυτό το δικαίωμα. Η κατάληψη κατά την γνώμη μου θεωρώ πως δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα, τόσα χρόνια γίνονται καταλήψεις 'κανένα αυτί δεν ίδρωσε', ότι θέλουν το περνάνε.

Στα χέρια μας έχουμε πολλά 'όπλα', δυστυχώς διαλέγουμε κάθε χρόνο το πιο αναμενόμενο και φθαρμένο...Την κατάληψη.
Amylee sorry kiolas alla an 8es pes mou ti alla opla exoume sta xeria mas.
flou
flou

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  amylee Κυρ Οκτ 02, 2011 3:27 pm

flou έγραψε:
amylee έγραψε:Αγγελική επειδή κάποιοι από εμάς δεν είμαστε υπέρ της κατάληψης, δε νομίζω ότι μπορούμε να χαρακτηριστούμε αδιάφοροι ή ότι κοιτάμε την πάρτι μας και όχι και τους άλλους. Το 'τι είναι καλό' και τι πρέπει να κάνουμε για το 'καλό' ο καθένας μας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά και νομίζω το έχει αυτό το δικαίωμα. Η κατάληψη κατά την γνώμη μου θεωρώ πως δεν έχει να μας προσφέρει τίποτα, τόσα χρόνια γίνονται καταλήψεις 'κανένα αυτί δεν ίδρωσε', ότι θέλουν το περνάνε.

Στα χέρια μας έχουμε πολλά 'όπλα', δυστυχώς διαλέγουμε κάθε χρόνο το πιο αναμενόμενο και φθαρμένο...Την κατάληψη.
Amylee sorry kiolas alla an 8es pes mou ti alla opla exoume sta xeria mas.

Να μην τον εφαρμόσουμε.
Να πάμε στο Υπ. Παιδείας να διαμαρτυρηθούμε και να απαιτήσουμε διάλογο.
και τα Βιβλία,

σου παραθέτω ένα ενδιαφέρον -τουλάχιστον για εμένα- άρθρο Very Happy

Από Τα Νέα

Του Ρούσσου Βρανά


Ο Πλάτων και ο Θερβάντες είχαν βγει στους δρόμους μαζί με τους φοιτητές, στις ταραχές που είχαν συγκλονίσει πέρυσι τέτοιες μέρες την Ιταλία: φοιτητές και καθηγητές είχαν συμφωνήσει τότε στους τίτλους 20 βιβλίων που άξιζε να πάρει κανείς μαζί του στη μάχη. Ανάμεσά τους, εκτός από τον «Μόμπι Ντικ» και τον «Δον Κιχώτη», ξεχώριζαν η «Οδύσσεια» και η πλατωνική «Πολιτεία».

Με τους τίτλους αυτής της παγκόσμιας πνευματικής κληρονομιάς ζωγραφισμένους πάνω σε πλακάτ, οι φοιτητές προσπάθησαν να προστατευτούν, όταν οι δυνάμεις καταστολής βάδισαν εναντίον τους. Έτσι συμπληρωνόταν μια αλληγορική εικόνα για την κατάσταση της παιδείας στα χρόνια της λιτότητας.


Το «Μπλοκ των βιβλίων», όπως ονομάστηκε, εμφανίστηκε αργότερα και στο Λονδίνο, όταν φοιτητές και δημόσιοι υπάλληλοι διαδήλωναν εναντίον της αύξησης των διδάκτρων. Οι πατεράδες αυτής της εξεγερμένης γενιάς των φοιτητών μάταια θα αναζητήσουν σήμερα στα συνθήματά τους ομοιότητες με το 1968, όταν είχαν εξεγερθεί οι ίδιοι κατά της αλλοτρίωσης των ανθρώπων σε μια καλοζωισμένη κοινωνία.

Οι φοιτητικές κινητοποιήσεις των τελευταίων δύο ετών μοιάζουν πιο πολύ με άγριες απεργίες ή με καταλήψεις εργοστασίων. «Η εμπορευματοποίηση και η ακρίβεια της παιδείας, η έλλειψη ευκαιριών εργασίας μετά τις σπουδές, το αυξανόμενο κόστος ζωής και στέγασης», γράφουν η Κλερ Σόλομον και η Τάνια Παλμιέρι στο βιβλίο τους «Οι νέες φοιτητικές εξεγέρσεις», «αναγκάζουν τους νέους να σπρώχνονται στις ουρές των γραφείων εργασίας και να μένουν με τους γονείς τους περισσότερο και με λιγότερο οικογενειακό εισόδημα».

Οι μεταρρυθμίσεις στα πανεπιστήμια «ασκούν πιέσεις στους καθηγητές να αυξήσουν την παραγωγικότητα» και αξιολογούν την ακαδημαϊκή ζωή ως «σχέση εισροών και εκροών» που στοχεύουν στη «μεγιστοποίηση της ικανοποίησης του πελάτη».

Δεν πρόκειται πια για πανεπιστήμια όπως τα ξέραμε, με καθηγητές που απαιτούσαν από τους φοιτητές να είναι πρωτίστως «σπουδαστές», αλλά για ιδρύματα μιας υποβαθμισμένης παιδαγωγικής, μηχανοστάσια εργοστασίων που παράγουν προσωρινά εργαζόμενους και κατακερματίζουν την παραγωγή γνώσης, ενισχύοντας και εξειδικεύοντας τα επί μέρους εις βάρος του συνόλου.

Οι γονείς των εξεγερμένων φοιτητών, όσοι από αυτούς δεν δυσανασχετούν, μπορεί να βλέπουν σήμερα τους αγώνες τους με κάποια νοσταλγία (αν μάλιστα θυμούνται τους στίχους του Μικ Τζάγκερ στο «Street fighting man»).

Όμως, τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά τους είναι διαφορετικά: από τη μια μεριά οι οικονομικές πιέσεις σε όλες τις βαθμίδες της παιδείας και από την άλλη ο ξεπεσμός της κοινωνικής αξίας της παιδείας, καθώς η λιτότητα φράζει τον δρόμο των πτυχιούχων προς την εργασία. «Ένα πτυχίο δεν αξίζει σήμερα παραπάνω από μια μετοχή της Τζένεραλ Μότορς», έγραφε ένα σύνθημα των εξεγερμένων φοιτητών της Καλιφόρνιας.

Και μια προκήρυξη Βρετανών φοιτητών και καθηγητών περιέγραφε ταυτόχρονα την ουσία της παιδείας, αλλά και τα όπλα του αγώνα για την υπεράσπισή της από τη βαρβαρότητα: «Τα όπλα μας είναι τα βιβλία μας. Με αυτά διδάσκουμε, διδασκόμαστε, παίζουμε, δημιουργούμε και ερωτευόμαστε. Και με αυτά αγωνιζόμαστε».
amylee
amylee
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 715
Ημερομηνία εγγραφής : 07/02/2010
Τόπος : Πειραιάς
Εξάμηνο : 5ο

https://koinoniologoi.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Kατάληψη Παντείου - Σελίδα 8 Empty Απ: Kατάληψη Παντείου

Δημοσίευση  flou Κυρ Οκτ 02, 2011 3:37 pm

amylee έγραψε:Να μην τον εφαρμόσουμε.
Να πάμε στο Υπ. Παιδείας να διαμαρτυρηθούμε και να απαιτήσουμε διάλογο.
και τα Βιβλία,
A ok. milas vevaia g opla pou 8a mporousame na exoume. oxi p exoume.
Ontws endiaferon t ar8ro.
flou
flou

Αριθμός μηνυμάτων : 105
Ημερομηνία εγγραφής : 22/12/2010

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Σελίδα 8 από 10 Επιστροφή  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Επόμενο

Επιστροφή στην κορυφή

- Παρόμοια θέματα

 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης